Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Čínsky trh s nehnuteľnosťami sa buď schladí alebo zrúti; americké štátne pokladničné poukážky žiadnu bublinu nepredstavujú

V súvislosti so silnými číslami špekulujú médiá o bubline vo sfére štátnych dlhopisov, my ale s označením štátnych dlhopisov ako nafúknutých aktív nesúhlasíme. V skutočnosti sa domnievame, že vládne dlhopisy ako napríklad americké štátne pokladničné poukážky majú ešte vyššiu hodnotu.

Bublina sa ale vytvára na čínskom trhu s bývaním a otázka podľa nášho názoru nestojí, či, ale kedy dôjde ku korekcii smerom nadol. Naším favoritom sú v tejto chvíli akcie, ale nemyslíme si, že by sa jednalo o bublinu.

O štátnych dlhopisoch sa v poslednej dobe veľa hovorilo v súvislosti so vzostupom amerických, nemeckých a japonských dlhopisov a ponurejším rastovým výhľadom. Rast záujmu o americké 10-ročné dlhopisy stiahol výnosy na 2,6 %, čo je pokles o 120 bázických bodov od prvého štvrťroku roku, kedy boli vyhliadky najväčšej svetovej ekonomiky stále skvelé. Záujem o nemecké a japonské štátne dlhopisy taktiež rastie, pretože investori hľadajú bezpečné investície.

Vzostup záujmu o štátne dlhopisy však vzbudzuje otázku udržateľnosti takto nízkych výnosov. Konkrétne, či dlhopisy nepredstavujú bublinu. My si to nemyslíme; domnievame sa skôr, že zo štátnych dlhopisov možno vyťažiť ešte vyššiu hodnotu, až sa svetová ekonomika pokúsi otriasť z nedávneho spomalenia. Menej optimistickí sme k názoru, že zníženie tempa oživenia je jednoducho spôsobené letnou sezónou. Posledná recesia nebola tuctová a ani oživenie také nebude. Dlhové zaťaženie vo všetkých sférach spoločnosti bude mať vplyv na spotrebiteľské výdavky a prípadne na celkový rast.

Čínsky trh s nehnuteľnosťami však bublinu predstavuje a bude zaujímavé sledovať, či čínske úrady dokážu zabrániť jeho úplnému kolapsu a aspoň čiastočne porovnať ceny domov s príjmami občanov. Mzda priemerného Číňana v túto chvíľu absolútne nepostačuje na investíciu do nehnuteľností a domnievame sa, že trh v súčasnosti podporujú špekulatívne nákupy. Čínska ekonomika v posledných mesiacoch spomalila, keď vláda dala dole nohu z plynu, aby ročný rast inflácie neprekročil aktuálnych 3,3 %. Rovnako ako väčšina odvetví hospodárstva aj realitný trh v dôsledku toho spomalil a medziročný rast cien domov sa zastavil na 10,3 %, kam sa prepadol z aprílového maxima na úrovni 12,8 %.

Očakávame, že v druhej polovici roka zamieri nadol akcie v dôsledku spomaľovania ekonomiky USA, eurozóny a Japonska, ale v tejto triede aktív nejde podľa nášho názoru o bublinu. Domnievame sa, že ide skôr o príliš optimistické odhady budúcich ziskov. Tie sú momentálne do cien započítané, ale podľa nášho názoru sa príliš spoliehajú na to, že rast marží bude pokračovať. Z historického hľadiska sú ziskové marže už dnes na vysokej úrovni, preto k tomu, aby sa naplnili konsenzuálne prognózy rastu ziskov, by mali stúpnuť príjmy. Toto však nepôjde ľahko, pretože sa spotrebitelia v mnohých veľkých krajinách dostali do zložitejšej situácie. Domácnosti sa snažia oddlžovať, a tento proces bude ešte dlho spomaľovať ich utrácanie a teda aj rast príjmov firiem.

Ktorá bublina praskne?

Sme presvedčení, že za rastom trhu s realitami v Číne stoja špekulatívni investori, preto pri vypuknutí paniky na ňom môže dôjsť k značným stratám. V tomto prípade môžeme očakávať rýchly prepad cien, ktorý sa odrazí na ekonomike ako celku.

Vplyv na čínsku ekonomiku nemožno podceňovať. Včera sa na základe údajov o HDP ukázalo, že Čína predbehla Japonsko a dostala sa na pozíciu druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Preto krach trhu s bývaním bude mať významný dopad nielen na globálne trhy ako celok, ale najmä na ekonomiku Austrálie. Austrálska ekonomika je silno závislá na vývoze komodít, a je tak obzvlášť náchylná na spomalenie v Číne.

V našom scenári slabého – ak vôbec nejakého – rastu hlavných rozvinutých ekonomík v kombinácii s prasknutím čínskej bubliny nepochybne utrpia akcie ešte viac, než predpokladá aktuálna prognóza poklesu akciových trhov. V našej prognóze vývoja akciových trhov naznačujú riziká skôr možnosť poklesu, ale držíme sa toho názoru, že nie sme svedkami akciovej bubliny.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *