Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Čistá úroková marža bank predstavuje 1,2 %

Banky Peter Apolen 24.11.2016 | 12:01 0 Komentárov

Podľa zistení štúdie spoločnosti KMG, ktorá spracovávala dáta zo 105 najväčších bánk v EÚ z 21 európskych krajín, dosahuje čistá úroková marža naprieč európskymi bankami priemerne 1,2 percenta. Na porovnanie v USA sú to tri percentá a v Kanade dve percentá. 

Ziskovosť európskych bánk je všeobcne nízka a odborníci očakávajú, že to tak bude aj naďalej. Priemerná návratnosť kapitálu bánk v EÚ sa pohybuje okolo troch percent, v prípade väčších bánk je to okolo piatich percent. Tieto zistenia priniesla štúdia KPMG Ziskovosť bánk v EÚ.

Nízka ziskovosť bánk má vážne dôsledky. Obmedzuje schopnosť a ochotu bankových domov financovať ekonomiku v širšom zmysle, čo ju môže celkovo oslabiť a priniesť ďalší tlak tak na ziskovosť, ako aj na hodnotu bankových aktív. V roku 2016 však jednorazovo ziskovosti európskeho, a teda aj slovenského bankového sektora pomohol predaj akcií VISA Europe.

Hoci slovenské banky boli vo všeobecnosti schopné zvyšovať svoje zisky, budú tiež čeliť výzve klesajúcich úrokových marží. Zvyšovanie ziskov cez nárast objemu úverovania však môže naraziť na mantinely regulácie, dostupnosť kapitálu, ale i nedostatok vhodných projektov na financovanie,“ skonštatoval Michal Maxim, Senior manažér pre oblasť bankovníctva, KPMG na Slovensku.

Z výsledkov štúdie vyplýva, že objem problémových úverov naprieč Európou prudko narastá už od roku 2008.  V rokoch 2006 a 2007 sa tento ukazovateľ pohyboval zhruba na úrovni 1,5 percenta, pričom v roku 2013 narástol ich podiel na viac ako päť percent. Kľúčovou výzvou pre ziskovosť bánk je teda práve znižovanie počtu problemových úverov. V súčasnosti však banky v EÚ celkovo vykazujú problémové úvery vo výške 1,2 bilióna eur. 

Je zrejmé, že po celej Európe banky stále zápasia s novým svetom nízkych alebo negatívnych úrokových sadzieb a nákladmi na bankové regulácie. Staré príslovie 3: 6: 3, teda že bankový manažér  si mohol požičať za 3 %, dať pôžičku za 6 % a ísť domov o tretej poobede už neplatí,” hovorí Marcus Evans, Partner, KPMG v Nemecku.

Banky potrebujú prijať razantné opatrenia, a to aj na úkor krátkodobého vplyvu na zisky. Podľa expertov na európske bankovníctvo uspejú tie banky, ktoré reštrukturalizujú svoje súvahy. Tým sa minimalizuje vplyv nových regulačných predpisov a vďaka aplikácii inteligentných technológií sa zníži pomer nákladov k výnosom.

Kým investície do technológií v krátkodobom horizonte pohltia časť zisku, zefektívnenie back-office procesov a zmena smerom ku digitálnym distribučným kanálom je nevyhnutná na dosiahnutie dlhodobých úspor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *