Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Čisté príjmy mladých ľudí vzrástli za posledné 2 roky o 14 %

Penzia 05.08.2019 | 11:03 0 Komentárov

Klienti Poštovej banky vo veku do 25 roční prijali na svoje osobné účty začiatkom roku 2017 mesačne necelých 668 eur. O dva roky neskôr to bolo o takmer stovku viac – 759 eur.

Príjmy mladých ľudí teda pomerne významne rástli, čo sa potvrdzuje aj v ostatných mesiacoch roka. „Tento vývoj pripisujeme pozitívnemu ekonomickému vývoju na Slovensku, ktorý sa prejavuje aj na raste miezd. Mladí, ktorí pracujú, dokážu zarobiť viac. Tí, ktorí študujú, si dokážu viac privyrobiť a viac peňazí môžu dostať aj od rodičov,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Vďaka tomuto vývoju sa príjem mladých ľudí priblížil k priemernému platu na Slovensku. Ten sa podľa údajov Štatistického úradu SR v prvom kvartáli 2019 nachádzal na úrovni 1 023 eur mesačne v hrubom, čo je v čistom zhruba 780 eur.

Pomerne vysoké sú však aj výdavky mladých ľudí. V skutočnosti im tak na účtoch napriek rastu príjmov veľa peňazí nezostáva. Z účtov im odchádzajú sumy, ktoré sú v súčte iba o niekoľko desiatok eur nižšie, než ich príjmy. „Od začiatku roku 2017 po koniec júna 2019 boli príjmy klientov Poštovej banky vo veku 25 a menej rokov v priemere iba o 45,28 eura vyššie, než ich výdavky. V niektorých mesiacoch neboli v pluse ani 20 eur, prípadne minuli viac, než zarobili,“ približuje L. Žáčková.

Mladí ľudia teda v porovnaní s priemerným platom nezarábajú málo. Ich rozpočty by tak nemali byť až tak napäté. Oproti ľuďom v strednom veku totiž zvyčajne nemajú výdavky súvisiace s hypotékou, či starostlivosťou o deti. Veľkú časť mesačných rozpočtov im však zhltnú voľnočasové aktivity. Či už ide o šport, alebo len tak o posedenie pri drinku s priateľmi. Hoci zábava k mladému veku patrí, je dobré myslieť aj na sporenie. To, či si človek začne mesačne sporiť vo veku 25 alebo 35 rokov, má na konečnú výšku jeho úspor v čase odchodu do dôchodku zásadný vplyv.

Ak by mladý študent začal pravidelne investovať sumu 50 eur mesačne, v čase odchodu do dôchodku by mal pri štvorpercentnom ročnom zhodnotení na účte sumu 95 647 eur

Ak by človek takéto rozhodnutie urobil o desať rokov neskôr, teda vo veku 25 rokoch, výsledná čiastka by predstavovala 59 089 eur. Ak by so sporením začal až v 35 rokoch, jeho úspory by dosiahli len 34 702 eur.

Za týmto vysokým rozdielom je efekt takzvaného zloženého úročenia, ľudovo povedané úrokov z úrokov. To spôsobí, že pri odchode do dôchodku sporiteľ môže mať za celé obdobie sporenia na úrokoch nasporené v porovnaní s celkovou sumou vložených príspevkov niekoľkonásobne viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *