Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Čitatelia investujeme.sk a ekonomickí analytici neveria v úspech P. Kažimíra

Čitatelia investujeme.sk neveria konsolidačnému úsiliu ministra Petra Kažimíra. V ankete sa zo 120 hlasujúcich vyjadrilo 111 návštevníkov stránky, že súčasná vláda pohorí v makroekonomike rovnako ako v roku 2008. Len šesť percent tak vláde verí, alebo do nej vkladá aspoň nádej. Anketa pritom prebehla v čase, keď ministerstvo zverejnilo optimistické predpovede na vývoj výberu daní a hospodárenie štátu a vláda schválila optimistický rozpočet verejnej správy.

Rovnako ako návštevníci investujeme.sk neveria vláde a ekonómia z Klubu ekonomických analytikov. Mal by dosiahnuť 3,1 percenta. Vyplýva to z ankety Klubu ekonomických analytikov medzi oslovenými ekonómami. Svoje odhady deficitu a dlhu v nej poskytlo 14 z 34 členov klubu, ktorými sú ekonomickí analytici z nevládneho sektora.

V budúcom roku by mal deficit podľa nich už klesnúť pod trojpercentnú hranicu. Verejný dlh by sa tak mal v roku 2013 udržať tesne pod 55 % hrubého domáceho produktu a v budúcom roku tesne pod 57 %, pričom túto hranicu by mohol prelomiť v roku 2015.

Ako upozornili viacerí analytici, neistotu do odhadov vnášajú očakávané zmeny v súvislosti so zavedením nových účtovných pravidiel ESA2010, ktoré by mali vstúpiť do platnosti v počas roka 2014. Nové pravidlá by mohli zvýšiť hodnoty dlhu a deficitu za rok 2013 a následne aj prezentované odhady za roky 2014 a 2015. 

Ak sa splnia očakávania analytikov, bude musieť vláda po prekročení hranice dlhu 55 % v roku 2014 na základe zákona o rozpočtovej zodpovednosti najneskôr v priebehu roka 2015 viazať 3 % z výdavkov štátneho rozpočtu. 

Súčasne bude musieť vláda ako aj obce a vyššie územné celky najneskôr v roku 2016 zmraziť rast výdavkov. Ak by sa v roku 2015 prekročila hranica dlhu na úrovni 57 %, budú musieť vláda, obce a vyššie územné celky pripraviť na rok 2017 vyrovnaný alebo prebytkový rozpočet. 

Ekonómovia v októbrovej ankete vyberali aj opatrenia, ktoré by podľa nich najviac prospeli dlhodobej udržateľnosti verejných financií na Slovensku. Svoje odpovede poskytli deviati analytici. 

Zaradili medzi ne najmä zníženie budúcich výdavkov na dôchodky, privatizáciu, zníženie stimulov a dotácií súkromným firmám, spoluúčasť v zdravotníctve a pružnejšie pracovné právo.

Zdroj: redakcia, SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial