Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

Cla na automobily zo strany USA môže zasiahnuť aj našu ekonomiku

Makroekonomika 24.08.2018 | 10:57 0 Komentárov

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že zavedie 25-percentné clo na autá dovážané z Európskej únie. Prostredníctvom exportu bratislavského Volkswagenu sa to môže dotknúť aj Slovenska.

Slovenská ekonomika je výrazne orientovaná na výrobu automobilov a na americký trh dodáva automobily v hodnote 1,4 miliardy eur, čo je v pomere k HDP najväčší podiel spomedzi všetkých krajín EÚ – až 1,7 percenta. Dopad prípadného cla v tejto výške na automobily by preto podľa analytika VÚB banky Zdenka Štefanidesa zasiahol slovenskú ekonomiku relatívne viac ako iné krajiny EÚ.

„Podľa odhadov Oxford Economics by priamy dopad takéhoto cla uvaleného ešte v tomto roku znížil rast HDP v rokoch 2019 až 2020 takmer o dve desatiny percenta. Navyše nepriamy dopad kvôli pokazenej dôvere a zneisteným investičným zámerom výrobcov automobilov by mohol byť dvoj až trojnásobne vyšší ako priamy, statický dopad cla,“ vysvetľuje Z. Štefanides.

Na druhej strane, poľahčujúcou okolnosťou našich exportérov do USA je fakt, že na tento trh vyvážame predovšetkým luxusné automobily z portfólia skupiny VW, teda Audi Q7, VW Touareg, či Porsche Cayenne, ktoré si kupujú majetní zákazníci a tí na prípadné zvýšenie ceny nemusia reagovať tak citlivo ako priemerne príjmovo silní zákazníci orientujúci sa na strednú a nižšiu triedu automobilov.

Nepredvídateľnosť Trumpovej politiky a jeho opakovane meniace sa stanoviská, investorov skutočne zamestnávajú. Ilustruje to aj počet vyhľadávaní pojmov ako „clo“ a „obchodná vojna“ na Google search. V minulosti zanedbateľný počet vyhľadávaní násobne stúpol na porovnateľnú úroveň, aká bola zaznamenaná počas eskalácie dlhovej krízy v Eurozóne pri vyhľadávaní danej témy. „Zavádzanie ciel vedúce k obchodnej vojne aktuálne investori vnímajú ako najväčšie riziko globálneho rastu nasledujúcich dvoch rokov,“ dopĺňa analytik VÚB banky Andrej Arady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *