Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Člen predstavenstva ECB neočakáva exodus bánk z Británie

Banky Peter Apolen 19.09.2016 | 13:16 0 Komentárov

Člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Jens Weidmann pripustil, že Frankfurt nad Mohanom, v ktorom sídlia dôležité regulačné úrady aj ECB, môže prilákať niektoré zahraničné banky z Londýna. No zároveň dodal, že masový exodus neočakáva.

Člen predstavenstva ECB v rozhovore pre britský denník Guardian uviedol, že finančné inštitúcie v Británii môžu stratiť oprávnenie, na základe podnikajú naprieč celou Európskou úniou. Stane sa tak v prípade, ak sa Británia po brexite nestane členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP).

Otázka ďalšieho usporiadania vzťahov Veľkej Británie a EÚ je pritom stále nejasná. Bankový pas je veľmi dôležitý pre londýnske finančné centrum. Viacerí experti opakovane varovali, že ak ho Británia stratí, bude to tvrdý úder pre tamojší finančný priemysel, ktorý je jedným z pilierov ostrovnej ekonomiky.

Weidmann pre Guardian okrem iného povedal, že niektoré firmy po brexite zvážia umiestnenie svojich centrál v Európe, no nemyslí si, že dôjde k ich hromadnému sťahovaniu. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *