Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

ČNB by nemala odporúčané LTV znižovať pod 90 %

BankyBývanie 25.09.2017 | 11:32 0 Komentárov

Česká národná banka by podľa jej podpredsedu Vladimíra Tomšíka v budúcnosti nemusela pristúpiť k ďalšiemu zníženiu odporúčaného LTV pri hypotekárnych úveroch z dnešných 90 percent. Dodal však, že zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, pretože súčasný odporúčaný limit 90 percent je platný len niekoľko mesiacov.

„Naším cieľom je nie limitovať alebo zakazovať, ale vidieť, že hypotekárny trh, ktorý je kľúčový pre celý český bankový trh, je dlhodobo udržateľný. Takže nemôžem do budúcnosti čokoľvek vylúčiť, ale verím, že to nebude snáď potrebné,“ uviedol V. Tomšík v relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce.

Podľa podpredsedu banky sa český bankový trh správa zodpovedne a nové odporúčanie ČNB o obmedzení výšky úveru k hodnote zástavy na 90 percent neobchádza, aj keď zatiaľ ide len o odporúčanie. V návrhu novely zákona o ČNB, ktorú chce centrálna banka predložiť poslancom po voľbách na prerokovanie, chce mať banka právomoc limit pre hypotekárne úvery direktívne určiť.

Cieľom ČNB je podľa V. Tomšíka udržať dlhodobú stabilitu hypotekárneho trhu, aby nedošlo k situácii, kedy sa začne roztáčať špirála rastúcich cien nehnuteľností, ktoré tlačia nahor benevolentne poskytnuté pôžičky na bývanie. Poukázal na rast príjmov domácností, ktorý je výrazne nižší ako rast cien nehnuteľností.

Trh hypoték v súčasnosti tvorí zhruba 60 percent všetkých bankových úverov v ČR. V minulom roku dosiahol trh s úvermi na bývanie takmer 340 miliárd korún. Ceny bytov sa v prvej polovici tohto roka zvýšili o 14 percent. Podľa ČNB sú ceny bývania v súčasnosti mierne nadhodnotené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *