Utorok 22. január. Meniny má Zora

ČNB nevie ako ukončiť devízové intervencie

Centrálna banka bude onedlho stáť pred ťažkou úlohou, ukončiť už tri roky trvajúce devízové intervencie za oslabenie českej koruny. Člen ČNB uviedol, že zatiaľ nie je rozhodnuté, ako to banka urobí, bude sa však snažiť vyhnúť skokovému zdraženiu koruny. 

Česká národná banka sa snaží oslabovať českú korunu už od jesene roku 2013. Darí sa jej ju umelo udržiavať na úrovni 27 korún za euro. Za ten čas na tieto účely nakúpila až takmer 23 miliárd eur. Cieľom bolo poskytnúť podporu domácej ekonomike, ktorá sa o svetovej finančnej kríze nachádzala v recesii. Lacná koruna zvýhodňuje domácich producentov a vývozcov do zahraničia.

Podľa neoficiálnych vyjadrení národnej banky by sa malo toto obdobie skončiť zhruba v lete minulého roku. Dnes však nie je jasné, akým spôsobom to prebehne. Cieľom je vystúpiť z intervencií tak, aby to nespôsobilo výkyvy kurzu a nepoškodilo vývozcov. Podľa nového člena bankovej rady ČNB Tomáša Nidetzkého to bude jedna z najťažších úloh, ktoré bankárov čakajú. 

„Spracované sú rôzne scenáre a ich dôsledky,“ povedal T. Nidetzký pre HN. Cieľom je zdvihnúť infláciu v krajne na úroveň dvoch percent. ČNB sa tak, podobne ako svetové centrálne banky, snaží kúpiť krajine čas na zotavenie. Nezvolila však tlačenie peňazí. Jej politike sa darí, Česko patrí medzi najrýchlejšie krajiny EÚ. 

Nový guvernér ČNB Jiří Rusnok po júlovom nástupe do funkcie uviedol, že ideálnym scenárom je jednorazové ukončenie intervencií s tým, že v prípade potreby by banka znovu zabránila prudkému posilňovaniu alebo oslabovaniu kurzu. Ďalším variantom je postupné znižovanie intervenčnej hranice.

Na dôležitosť správneho načasovania poukazujú aj ekonómovia. Ako uviedol analytik Českej sporiteľne Jiří Polanský, zlé načasovanie ukončenia intervencií by poškodilo export a zvýšilo nezamestnanosť. Navyše, banka by mohla prísť o dôveryhodnosť. „Z praxe mám skúsenosť, že je jednoduchšie veci zavádzať, než rušiť. Rozvod je tiež ťažší než svadba,“ povedal T. Nidetzký.

Isté však je reálny trhový kurz by sa dnes nachádzal na celkom inej úrovni. Pred zavedením intervencií atakoval hranicu 23 korún za euro. Možno tak v strednodobom horizonte očakávať posilnenie koruny o viac ako 15 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *