Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

ČNB po 11 rokoch oslabuje korunu

Česká národní banka (ČNB) sa dnes rozhodla spustiť devízové intervencie. Urobila tak prvýkrát od roku 2002. Centrálna banka chce týmto krokom oslabiť korunu a uvoľniť tak ešte viac menovú politiku. O zásahu banky sa síce hovorilo už dlhšie, no napriek tomu jej dnešný krok analytikov prekvapil. Teraz sa obávajú zdraženia tovaru zo zahraničia.

„Banková rada sa rozhodla používať devízový kurz ako ďalší nástroj uvoľňovania menových podmienok. ČNB bude intervenovať na devízovom trhu na oslabenie kurzu koruny tak, aby udržiavala kurz koruny oproti euru v blízkosti úrovne 27 Kč za euro,“ povedal hovorca ČNB Marek Petruš. V stredu (6.11.) bol kurz koruny podľa ČNB na úrovni 25,785 CZK/EUR.

Aj keď sa o intervenciách uvažovalo dlho, centrálna banka svojím rozhodnutím trhy prekvapila. „ČNB pravdepodobne k tomuto kroku dotlačila nová prognóza očakávajúca infláciu v budúcom roku opäť pod inflačným cieľom,“ povedal analytik banky ČSOB Petr Dufek. Podľa neho sa centrálnej banke podarilo trh zaskočiť, pretože koruna reagovala na rozhodnutie ČNB prudkým oslabením z úrovne zhruba 25,80 na 26,60 CZK/EUR.

Dufek sa však obáva dôsledkov tohto kroku na kupujúcich. „Ak koruna zostane takto slabá, môžeme veľmi skoro očakávať zdražovanie pohonných látok, dovážaného tovaru aj služieb vrátane dovoleniek, ktorých ceny sa odvodzujú od zahraničných cien. V čase, keď sa domáci dopyt ešte nestačil ani poriadne nadýchnuť, bude musieť čeliť vyšším cenám dovážaného tovaru,“ dodal.

Intervencie na oslabenie koruny znamenajú, že ČNB začne predávať rezervy v korunách a nahradí ich rezervami v cudzích menách. Predajom rezerv v českej mene koruna zlacnie, nakoľko je jej v obehu viac, a tým oslabí oproti zahraničným menám.

„Možnosť realizovať túto operáciu je prakticky neobmedzená. ČNB je totiž inštitúciou, ktorá peniaze tlačí. Keby však chcela korunu posilniť, je obmedzená množstvom svojich devízových rezerv,“ povedal pre iDNES.cz Jan Čermák, ekonóm Era zo skupiny ČSOB.

Zdroj: MF Dnes, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *