Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

ČNB: Podiel zlých úverov v septembri opäť vzrástol, banky čakajú obrat trendu zrejme až budúci rok

Kvalita úverov českých bánk v poslednom mesiaci tretieho štvrťroku opäť klesla. Podľa informácií Českej národnej banky vzrástol v septembri podiel zlyhaných úverov (pôžičiek nesplácaných 90 a viac dní) na 6,22 percenta celkového objemu bankových úverov z augustových 6,11 percenta.

K zhoršeniu došlo ako v oblasti nesplácaných pôžičiek domácností (4, 73% z 4,67%) tak u nefinančných podnikov (9,05% z 8,72%). Horšie než medzimesačné porovnanie vyznieva fakt, že rovnaký ukazovateľ kvality úverového portfólia v septembri 2009 dosahoval iba 4,80 percenta.

ČNB podľa agentúry ČTK očakáva, že podiel nesplácaných úverov domácností by mal dosiahnuť vrchol koncom tohto roka, u firiem až v polovici budúceho roka. Z predpokladov, ktoré ČNB používa pre účely záťažových testov bankového sektora, v základnom scenári vývoja českej ekonomiky vyplýva, že banka odhaduje, že by sa podiel nesplácaných úverov u nefinančných podnikov mohol v polovici budúceho roka dostať až k desiatim percentám, v prípade pôžičiek obyvateľstva rovnaký scenár počíta s rastom podielu zlyhaných úverov na 5,5 percenta do konca tohto roka.

Bankovvé skupiny podnikajúce v Českej republike príliš nepočítajú s tým, že by rast podielu zlých úverov skončil už v tomto roku. "Očakávame, že zlé úvery vo východnej Európe dosiahnu svoj vrchol za dva, tri alebo štyri kvartály," uviedol dnes Martin Gruell, finančný riaditeľ Raiffeisen Bank International. Podiel nesplácaných úverov na celkovom portfóliu podľa neho už klesá napríklad v Rusku, ale až do druhej polovice budúceho roka môže trvať rast v krajinách ako je Maďarsko či Ukrajina. Podľa nedávneho vyjadrenia šéfa riadenia rizík rakúskej bankovej skupiny Erste Bank Bernharda Spalta podiel zlých úverov v regióne CEE vyvrcholí v tomto roku 2010 a v budúcom roku už môžeme čakať obrat trendu. Erste Bank však pre trhy CEE nepočíta s oživením úverov skôr ako od roku 2011. Raiffeisen Bank International – tretí najväčší poskytovateľ úverov vo východnej Európe podľa hodnoty aktív – očakáva, že celkový objem poskytovaných úverov v regióne porastie v rokoch 2010-2012 v priemere o 10,7 percenta, aby následne zrýchlil na 12,4 percenta medzi rokmi 2013 a 2019 .

Dlhy, ktoré majú české domácnosti u domácich bánk a finančných inštitúcií vzrástli v septembri na o viac než 5,92 miliardy korún na 1,028 bilióna korún, medziročný rast dosiahol objem cez 69,48 miliardy korún. Zlepšenie je naopak možné sledovať v českej korporátnej sfére, kde zadĺženosť za rovnaké obdobie medziročne klesla o 48,206 miliardy korún (1,43 miliardy medzimesačne) na 905,514 miliardy korún. Ak sa zníženie zadĺženia českých firiem prejaví na ich mzdovej politike, možno v budúcnosti očakávať aj zlepšenie zadĺženia domácností.

Zdroj: Martin Tesař, Patria Online s využitím ČTK, ČNB, Bloomberg, Boerse-Express.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *