Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

ČNB pokračuje vo zvyšovaní sadzieb

Makroekonomika 03.08.2018 | 13:07 0 Komentárov

Česká národná banka zvýšila dvojtýždňovú repo sadzbu o 25 bázických bodov na 1,25 percenta. Pokračuje tak v utesňovaní svojej monetárnej politiky.

ČNB zvýšila svoj kľúčový úrok už tretíkrát v tomto roku. Dôvodom sú obavy z rýchleho rastu spotrebiteľských cien a prehrievania ekonomiky.

Predtým sadzby vzrástli na konci júna, prvý krát v tomto roku to bolo vo februári. Centrálna banka sa snaží tlmiť prehrievanie ekonomiky. Viaceré regióny, podobne ako na Slovensku, dosahujú plnú zamestnanosť. Ekonomický rast tak ženie ceny práce a tovarov rýchlo nahor, čo znižuje produktivitu. Mzdy sa v 1. kvartáli zvýšili najprudšie za desaťročie a inflácia sa pohybuje nad dvojperceným inflačným cieľom.

Ďalším dôvodom sprísňovania politiky je podľa niektorých analytikov, aj relatívne slabý vývoj českej koruny.

Očakáva sa, že ČNB bude v uťahovaní menovej politiky pokračovať. Do konca budúceho roka by mohla kľúčová sadzba vzrásť na 1,75 až dve percentá.

Česká monetárna politika sa tak už dlhšiu dobu pohybuje opačným smerom, ako slovenská. ECB totiž drží sadzby stále na minimálnych úrovniach, kde by mali zostať ešte najmenej rok.

Aj slovenská ekonomika sa pritom prehrieva. Vidno to na pracovnom, ako aj na realitnom trhu. Rozdielne smerovanie monetárnej politiky sa prejavuje aj pri hypotékach. Zatiaľ, čo na Slovensku klesla úroková sadzba pri úveroch na bývanie v júni na rekordné minimum 1,42 percenta, v ČR to bolo o celý percentuálny bod viac – 2,49 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *