Pondelok 09. decembra. Meniny má Izabela

ČNB ponechala sadzby na úrovni 1,75 %

BankyMakroekonomika 08.02.2019 | 14:11 0 Komentárov

Banková rada Českej národnej banky nechala na tohto týždňovom zasadnutí úrokové sadzby bezo zmeny.

Základná úroková sadzba, od ktorej sa odvíja úročenie komerčných úverov, tak zostala na úrovni 1,75 percenta. Hlasovalo za to päť členov bankovej rady ČNB, kým dvaja ďalší hlasovali za zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu.

ČNB tak pokračuje v statickej úrokovej politike. Zvyšovanie sadzieb zastavila aj preto, že zhoršila výhľad pre rast českej ekonomiky v tomto roku. Rast by mal dosiahnuť 2,9 percenta. Predtým rátala s 3,3 percentami.

Centrálna banka sa obáva negatívneho dopadu vývoja ekonomík v západnej Európe, najmä v Nemecko. To nedávno tiež znížilo prognózu rastu na tento rok z 1,8 na jedno percento. Ďalšou obavou je vývoj brexitu.

„Tieto veci nie sme dnes schopní s dostatočnou mierou istoty vyhodnotiť. A preto sme usúdili, že keďže nie sme pod tlakom vykonať zvýšenie sadzieb už teraz a môžeme počkať na niektoré z najbližších zasadnutí,“ povedal guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Dodal, že ak sa potvrdí, že ide o jednorazový výkyv a ekonomický rast bude pokračovať, bude so zvyšovaním sadzieb pokračovať i centrálna banka.

J. Rusnok zároveň prízvukoval, že si dokáže tento rok predstaviť ešte jedno, či dve zvýšenia úrokových sadzieb.

Hlavná ekonómka Raiffeisenbank, Helena Horská očakáva, že ČNB môže v prvom polroku zvýšiť sadzbu až na 2,25 percenta.

Zvyšovanie sadzieb ČNB sa prejavuje i na hypotekárnom trhu. Hypotéky preto v ČR už nejaký čas zdražujú. Ku koncu roka dosiahol priemerný úrok 2,91 percenta, čo predstavuje zdraženie za uplynulý rok o takmer jednu tretinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *