Streda 23. októbra. Meniny má Alojzia

Česká koruna prekvapivo oslabuje

EUROInvestície 20.11.2018 | 10:57 0 Komentárov

ČNB rýchlo zvyšuje svoje sadzby. Napriek tomu česká koruna oslabuje. Prečo je tomu tak?

Ekonómovia tento rok predpovedali českej korune posilnenie až pod hranicu 25 CZK/EUR. Aktuálne sa však jej kurz pohybuje takmer na úrovni 26 CZK/EUR.

Česká národná banka zvýšila počas tohto roka sadzby už päťkrát. Koruna však napriek tomu oslabuje. Kým analytici čakali, že posilní pod úroveň 25 k euru, súčasný kurz je 26,013. Ešte v januári sa kurz pohyboval na úrovni 25,2.

Očakávania silnejšej koruny sa odvíjajú ešte od ukončenia fixácie koruny na úrovni 27 CZKEUR na jar minulého roka. Intervencie ČNB za udržanie tohto kurzu trvali tri a pol roka. Po ich skončení mala mena razantne posliniť.

Hlavným dôvodom opačného vývoja je aj to, že investori zaraďujú českú korunu medzi lokálne meny, a teda aj medzi meny rozvíjajúcich sa trhov. Tie tento rok strácajú. Dôvodom sú obavy zo svetovej politiky a obchodné vojny, ktoré rozvíjajúce sa trhy pociťujú veľmi senzitívne.

Česká ekonomika pritom v raste HDP dlhodobo prevyšuje rast v západnej Európe. V prospech silnejšej koruny by malo hovoriť aj zvyšovanie sadzieb ČNB. Tá zvýšila základnú sadzbu tento rok päťkrát z úrovne 0,5 na 1,75 percenta. Korunové investície sú tak podstatne výnosnejšie ako tie v eurách, pretože sadzby v eurozóne sú ešte stále na nule.

Hlavný analytik spoločnosti Amundi Asset Managent, Philippe Ithurbide, hovorí, že v neprospech koruny hrá aj negatívny sentiment týkajúci sa stredoeurópskych mien. Ide najmä o protieurópsku a protisystémovú rétoriku, ktorá prevláda najmä v Poľsku a Maďarsku, a ktorá oslabuje dôveru investorov.

„Investori sa na korunu začali pozerať ako na menu, ktorá je súčasťou koša stredoeurópskych mien. Naša mena sa tak začala voči euru aj doláru správať podobne ako poľský zlotý či maďarský forint. Vo finále obe susedné meny tento rok oslabili ešte výraznejšie než česká koruna,“ hovorí hlavný ekonóm Komerčnej banky Jan Vejmělek.

Analytik Saxo Bank Ole Hansen dodáva, že napriek tomu si stredoeurópske meny vedú ešte celkom dobre. „Lokálne meny sú stabilné. Navyše nemôžeme hovoriť o veľkom zadlžení. Aj preto tu nedošlo k oslabeniu trhov, ktoré sme tento rok videli vo na rozvíjajúcich sa trhoch,“ konštatuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *