Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

ČNB sa pripravuje na útok špekulantov

Česká národná banka sa chystá sa na nápor investorov do českej koruny. Dôvodom je plánované ukončenie intervencií, po ktorom by mala česká koruna oslabiť o niekoľko percent. 

Česká národná banka bude po ukončení devízových intervencií, ktoré umelo udržujú korunu oproti euru oslabenú, čeliť veľkému tlaku špekulantov, v Českej televízii to uviedol bývalý viceguvernér banky Luděk Niedermayer.

Centrálna banka plánuje na budúci rok uvoľniť umelo udržiavaný kurz koruny. Aby ju držala na úrovni zhruba 27 korún k euru, vydáva už od roku 2013 mesačne miliardy korún. Tento režim by mal skončil v polovici budúceho roka.

Podľa L. Niedermayera už k špekuláciám dochádza, čomu naznačuje veľký objem korún, ktoré ČNB musela v auguste použiť, aby udržala českú menu naďalej oslabenú.

ČNB totiž v auguste na intervenčné nákupy použila 28,6 miliardy Kč, čo je v tomto roku druhý najväčší objem za jeden mesiac. „Tie špekulácie budú obrovské. Momentálne stojíme na ich začiatku a vidíme, že intervencie sú skutočne rozsiahle,“ povedal L. Niedermayer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial