Streda 23. októbra. Meniny má Alojzia

ČNB zvyšovala sadzby

Makroekonomika 28.06.2018 | 11:50 0 Komentárov

Česká národná banka včera prekvapivo zvýšila základnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na jedno percento. Reagovala tak na prehrievanie ekonomiky.

Inflácia sa podľa ostatných dát nachádzala nad prognózou, rovnako nad očakávania rýchlo rastú aj mzdy. Hoci rast ekonomiky spomaľuje, ekonomika stále rastie nad potenciálom a prehrieva sa. Popri údajoch o inflácii bol kľúčovým v  dnešnom rozhodnutí aj slabší než očakávaný vývoj koruny.

Tá od februára obrátila svoj trend, keď z predošlého maxima 25.1 voči euru zo začiatku februára oslabila späť na 25.9. Slabší vývoj koruny tak neprispieval k žiadúcemu sprísňovaniu menových podmienok, preto sa otvoril priestor kompenzovať kanál výmenného kurzu úrokovým kanálom.

Ako na tlačovej konferencii guvernér Jiří Rusnok prezradil, banková rada bola v tomto rozhodnutí komfortná. Ďalšie pokračovanie sprísňovania menovej politiky J. Rusnok ale nevytýčil príliš jasne, kľúčová bude reakcia trhu a ďalší vývoj koruny.

Ekonomika by mala pokračovať aj naďalej v raste nad potenciálom, i keď o niečo pomalším tempom než vlani. Bezprostredná reakcia neviedla k príliš výraznej reakcii výmenného kurzu, ten sa zatiaľ ustálil z 25,9 na cca 25,8: ďalšia potreba sprísňovanie menovej politiky teda bude zrejme na stole.

Toto zvýšenie tak považujeme za extra vstup do trajektórie rastu sadzieb, ktorá sa tak celá dvihne. Do konca roku 2019 tak rovnako ako v predošlom odhade nateraz očakávame ešte tri zvyšovania sadzieb, z čoho jedno ešte v tomto roku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *