Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Čo bude najvýnosnejším aktívom tohto roku?

Investície 20.01.2020 | 10:56 0 Komentárov

Americké akciové trhy rástli vlani o 30 percent. Podľa analytikov už tento rok podobný rast nedosiahnu. Naďalej by však mali byť najvýnosnejšou triedou aktív.

Americké akcie sú vo vzťahu ich trhovej ceny a vyplácanej dividendy na vysokých hodnotách. Analytici preto investorov nabádajú poobzerať sa po iných regiónoch.

Pomôže tomu viacero externých faktorov. Svetová ekonomika sa v závere minulého roku opäť nabudila k vyššiemu rastu. Ten by mal pokračovať i tento rok a globálne spomalenie, ktoré trvalo minulý rok, by malo skončiť. Odstránia sa aj niektoré politické riziká, napríklad tvrdý brexit. Obchodná vojna je rovnako na dobrej ceste k urovnaniu. Ďalším faktorom v prospech rastu je zastavenie posilňovania  amerického dolára. To všetko by malo favorizovať ázijské a európske akciové trhy.

„Hlad po výnosoch vo svete nízkych sadzieb bude pokračovať. Rekordné maximá akciového trhu neznamenajú, že príležitosti z trhu zmizli,“ myslí si analytik investičnej spoločnosti Across Private Investments Jakub Rosa. Očakávať výnosy blížiace sa k tridsiatim percentám by však podľa neho bolo naivné.

„Akciový trh by mal v roku 2020 doručiť to, čo sa od neho v priemere očakáva. Výnosy s najväčšou pravdepodobnosťou neprekonajú jednociferné hodnoty, pričom najvýnosnejšiu triedu aktív by mali predstavovať akcie,“ prognózuje J. Rosa pre TASR.

Okrem akcií by mali investori podľa neho do portfólia zaradiť aj vybrané dlhopisy a alternatívne investície. Neodporúča snažiť sa časovať trhy. Znamená to pravidelne na trhu vstupovať s nižšími sumami a nevystupovať z nich v prípade náznakov oslabenia.

„Snaha reagovať na volatilitu či novinové titulky výpredajom, s cieľom ochrániť svoju investíciu, je prirodzenou reakciou. V praxi je však časovanie trhu náročnou disciplínou. Vymeškanie niekoľkých dní môže výnosy výrazne ohroziť. Naopak, držanie sa vopred stanovenej stratégie ich vie zachrániť,“ konštatuje J. Rosa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *