Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Čo môžu investori očakávať v čínskom roku psa

Investície 15.02.2018 | 15:50 0 Komentárov

V piatok 16. februára oslávia milióny ľudí po celom svete čínsky nový rok. Vlaňajšok bol pre čínske akcie veľmi priaznivý. Otázkou však je, či aj rok v znamení psa zanechá investorov štekajúcich od vzrušenia alebo zavíjajúcich od zúfalstva.

Portfólio manažér spoločnosti Fidelity China Special Situations, Dale Nicholls, rozdeľuje investičné príležitosti v nasledujúcom čínskom roku na “psov alfa samcov” (dlhodobé investície), “šteniatka” (vznikajúce príležitosti) a “túlavých psov” (problematické investície).

Psi alfa samci (dlhodobé investície) – akcie firiem uspokojujúcich spotrebiteľský dopyt

Investície zamerané na nárast spotreby čínskej strednej triedy zostávajú pre mňa voľbou číslo jeden. Spotrebitelia žiadajú kvalitné výrobky a služby a niektoré spoločnosti na to dokážu odpovedať adekvátnou ponukou.

Jednou z dlhodobých investičných príležitostí preto môže byť napríklad predajca automobilov, spoločnosť China Meidong Auto. V uplynulých rokoch si firma viedla veľmi dobre a predpokladám, že veľký potenciál má ešte pred sebou.

Tento distribútor so sídlom v regióne Guangdong neustále rozširuje svoju predajnú sieť a jeho manažmentu sa úspešne darí preberať menej úspešných konkurentov. Prístup firmy jej napomohol získať partnerstvá s takými luxusnými značkami ako Porsche a Lexus. Predaj áut je kľúčovým biznisom spoločnosti, no to, čo ju oddeľuje od konkurencie, je jej prístup v oblasti servisu.

Manažment sa sústreďuje najmä na popredajné služby. Dôležitými sú však aj finančné služby, ktoré dokážu generovať dodatočné príjmy. Potenciál firmy predstavuje jej ďalšia expanzia v rámci regiónu, dokonca celonárodne.

Šteniatka (vznikajúce príležitosti) – farmaceutickí distribútori

Neustále hľadám zaujímavé strednodobé príležitosti v oblasti zdravotníctva a distribútori farmaceutík sa javia ako perspektívne firmy. Toto odvetvie bude na základe nedávno prijatej reformy “dvoch faktúr” v budúcnosti rásť. Opatrenie redukuje počet sprostredkovateľov v zdravotníctve tak, že po novom je na ceste lieku od výrobcu k pacientovi možné vystaviť len dve faktúry. Jedna od výrobcu distribútorovi, druhá od distribútora nemocnici.

Dôsledkom bude citeľná konsolidácia sektora. Toto odvetvie je v Číne vysoko kapitálovo náročné. Distribútori totiž poskytujú úvery nemocniciam so splatnosťou od jedného do šiestich mesiacov. Schopnosť úverovať odberateľov sa tak stane kľúčovým kritériom úspechu distribučných firiem.

Ja osobne vlastním akcie spoločností Sinopharm a China Resources Pharmaceutical a Shanghai Pharmaceutical. Dôvodom je ich rozsiahla distribučná sieť a v porovnaní s konkurenciou dostatok finančného kapitálu. Toto odvetvie bolo doteraz zanedbávané, no na základe zmien v regulácií vyzerajú dnes valuácie akcií dostatočne atraktívne.

Túlaví psi (problematické investície) – realitní developeri

Developeri v oblastí nehnuteľností budú čeliť v budúcnosti ťažkostiam. V uplynulých rokoch priaznivého prostredia a všeobecného rastu dopytu sme mohli vidieť nárast trhu nehnuteľností určených na bývanie. Všetky cykly sa však končia a po náraste cien nehnuteľností, v niektorých oblastiach až na dvojnásobok, vláda jasne deklaruje zámer priškrtiť trh.

To sa na trhu už začalo prejavovať v podobe nižšieho počtu transakcií a vysokého počtu nepredaných bytov. Dotkne sa to aj developerov. Ich akcie v posledných dvoch rokoch vysoko rástli, no teraz už sú ich valuácie príliš vysoko. Navyše vysoké zadlženie môže malým a menej disciplinovaných hráčom situáciu ešte viac sťažiť.

Chcem však dodať, že ochladnutie trhu nemusí mať zásadný dopad na spotrebiteľov. Väčšina dodatočného dopytu v uplynulých rokoch totiž pochádzala najmä od investorov a nie ľudí kupujúcich si byt pre vlastné bývanie. Okrem toho, ak by nové pravidlá začali až príliš “hrýzť”, vláda ich jednoducho upraví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *