Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Čo od februára prinesie nový platobný systém SEPA

Banky Peter Apolen 21.01.2014 | 10:31 0 Komentárov

Z každej strany počuť správy o prechode slovenských bánk na systém SEPA. Čo to v praxi znamená a aký úžitok z toho budú mať klienti sa pokúsime zhrnúť. „SEPA výrazne zjednoduší život hlavne podnikom, lebo budú mať jeden formát platby a v rámci banky budú mať rovnaké podmienky, platba bude na účet prijímateľa pripísaná veľmi rýchlo.

Fyzické osoby budú platiť jedným platobným príkazom. SEPA zjednoduší život aj poskytovateľom platobných služieb. Prinesie úspory informačných systémov a platobný systém bude jednoduchší,“ zhodnotil výkonný riaditeľ úseku pre operácie na finančných trhoch NBS Karol Mrva.

Najdôležitejšou zmenou bude používanie čísla účtu, a to v medzinárodnom formáte IBAN. Pre má Slovensko vždy 24 znakov, už dnes si ho môžu klienti bánk nájsť na výpise z účtu alebo prostredníctvom internetbankingu. Čo sa týka nového formátu čísla účtu, je to zmena, ktorú budú klienti najviac vnímať. Oproti dnešnému číslu je to pridanie štyroch znakov.

Najväčšie zmeny sa pritom dotknú platieb inkás. Od 1. februára budú ľudia dávať súhlas na inkaso tomu, kto bude platbu inkasovať, teda napríklad elektrárňam, plynárňam, nie banke ako doteraz. Súhlas na inkaso sa následne doručí banke platiteľa. Všetky existujúce súhlasy na inkasá pritom zostávajú v platnosti aj po 1. februári 2014.

Dôležitou zmenou je aj to, že zaniká opakovanie inkasa v prípade nedostatku peňazí na účte platiteľa. V súčasnosti totiž môže banka inkaso zrealizovať neskôr automaticky. Po novom bude musieť klient znovu požiadať banku o uhradenie inkasnej platby, alebo sa dohodnúť s platiteľom na inom spôsobe platby.

Po novom bude možné využívať aj cezhraničné inkasá, čo doteraz nebolo možné. Ľudia tak budú môcť napríklad do zahraničia platiť školné či predplatné za tovary alebo služby. Nový systém nabehne od 1. februára tohto roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial