Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Čo prináša výsledková sezóna v USA?

Začiatkom týždňa odštartovala americká výsledková sezóna. Čo všetko nás v jej priebehu ešte čaká a aké údaje by si nemali investori nechať ujsť?

Úvod patril spoločnosti Alcoa, ktorá mala len symbolický vplyv, pretože bola na rade prvá. To čo naozaj ovplyvní trhy, budú výsledky bánk a finančného sektora ako takého. Preto si myslím, že výsledková sezóna začne reálne až s nimi, kedy svoje výsledky zverejní banka JP Morgan. Pred výsledkovou sezónou sa hlavne u veľkých firiem rozmáhal fenomén tzv. varovania. Týmto varovaním sa spoločnosti snažili umelo vyvolať zhoršené očakávania na vlastné výsledky. Keď sa im vzápätí a hlavne potom na konci fiškálneho roka podarí tieto očakávania prekonať, môžu sa pochváliť veľmi silným ziskom. V tomto štvrťroku to ale popravde nechápem. Napr. Nokia a ďalšie veľké firmy toto varovanie vydali a pritom nie je dôvod. Analytici takmer u všetkých čakajú lepšie výsledky.

Tento týždeň by mali investori ešte rozhodne sledovať výsledky v piatok (Bank of America, Citigroup, General Electric, atď.). Sústredil by som sa hlavne na GE, ktorá v Spojených štátoch zasahuje takmer do všetkých sektorov. Všeobecne čakám, že poteší výsledky hlavne finančného a technologického sektora. Firmy z týchto odvetví mali už veľmi silný koniec minulého roka a začiatok roku tohtoročného. Na čo by sa mal sústrediť investor je jednoznačne priemyselný, spotrebiteľský a zdravotný sektor. To sú oblasti, kde sú výsledky už dlhšiu dobu veľmi pozitívne.

Klasické defenzívne sektory ako je oblasť komunikácií alebo verejných služieb, zas tak dobré vyhliadky nemajú. Analytici sa v prípade týchto firiem zhodujú na nižšom zárobku. Banský sektor, hlavne potom ten ropný je veľmi negatívne zasiahnutý katastrofou BP. Na druhú stranu spoločnosti z tohto sektoru vykazujú veľmi silné výsledky. Odhady síce nijako zvlášť nepreháňajú, ale ich hospodárenie sa zdá byť silné. A to sa dá povedať aj o BP. Tá sa síce potyká s obrovskou katastrofou, ale jej finančné zázemie je tak silné, že bude schopná zaplatiť náhradu škôd a s tým aj spojené súdne poplatky. BP na zaplatenie všetkých týchto účtov v podstate stačí ročný zisk z ich operácií.

Zdroj: Christian Blaabjerg, hlavný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *