Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Čo sa to varí vo svete kávy?

Investície 15.02.2012 | 16:17 0 Komentárov

Rozdiel v cenách dvoch druhov kávy sa počas posledných týždňov dramaticky znížil. Zatiaľ čo cena vysoko kvalitnej kávy Arabica spadla od začiatku roka o viac ako 6 percent, tak cena menej kvalitnej a viac konzumovanej Robusty pridala 19 percent. Rozdiel v cenách, ktorý bol ešte vlani v priemere 3435 dolárov na metrickú tonu, teraz klesol na 2650 dolárov.

Ceny plynule padali až do januára, kedy sa zastavili kvôli výhľadu úrody vo Vietname, ktorý je najväčším svetovým producentom kávy. Až do tej doby sa špekulanti týchto kontraktov zbavovali s dôverou, že ceny ešte budú klesať. Teraz ale Vietnam šokoval trh oznámením, že počas januára vyviezol len 112 tisíc ton, čo bolo v medziročnom porovnaní približne o 48 percent menej. Táto správa ešte zvýšila obavy z nedostatku kávy, pretože ďalší hlavní exportéri Robusty – Indonézia a Brazília – začínajú so zberom až v apríli, respektíve v júni.

kava-saxo-15-feb-2012

Rely na cenách Robusty bude pokračovať až do chvíle, než budú krátke pozície pokryté a než sa. výrobcom potravín a obchodníkom podarí zabezpečiť dodávky tejto kávy. Podľa analytikov sa dá aj napriek tomu očakávať, že úroda vo Vietname bude rekordná. Niektorí totiž majú pocit, že farmári zadržali časť produkcie kvôli dosiahnutiu vyšších cien. A zdá sa, že to fungovalo výborne.

Zdroj: Ole S. Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *