Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

ČR mala v apríli najnižšiu nezamestnanosť v EÚ

Makroekonomika 10.06.2019 | 11:36 0 Komentárov

Nezamestnanosť v Českej republike v máji opäť klesla na najnižšie hodnoty od roku 1997.

Nezamestnanosť v Českej republike v máji klesla na 2,6 percenta z aprílových 2,7 percenta. Bez práce bolo 200 675 ľudí, čo je najmenej od mája 1997. Voľných pracovných miest opäť pribudlo a ich ponuka tak naďalej prevyšovala počty nezamestnaných. Úrady ku koncu mája evidovali 346 552 voľných miest. Informoval o tom dnes Úrad práce ČR.

Májové dáta ukazujú, že nezamestnanosť sa nachádza blízko minima a stále patrí a bude patriť medzi najnižšie v rámci EÚ. V letných mesiacoch ale stúpne v súvislosti s nástupom absolventov na trh práce. Vyplýva to z vyjadrení ekonómov pre ČTK. Zároveň sa podľa nich u nezamestnanosti neprejavuje ani postupné spomaľovanie rastu ekonomiky, pretože trh práce reaguje na vývoj s oneskorením.

„Neskoršia fáza hospodárskeho cyklu sa do výsledku nezamestnanosti ešte stále nezačala premietať. Nezamestnanosť v Českej republike by tak mala naďalej zostať najnižšia v rámci Európskej únie. Napätému trhu práce sa uľaví až so začiatkom prázdnin, kedy na neho vstúpia noví absolventi,“ uviedla pre ČTK analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *