Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Črtá sa dohoda medzi Talianskom a Európskou komisiou

11.12.2018 | 11:09 0 Komentárov

Talianski politici a Európska komisia smerujú ku kompromisu ohľad budúceho rozpočtu krajiny.

Politici nedávno zmiernili rétoriku a preukázali ochotu pri hľadaní kompromisu.

Nemajú úlohu v tom hrá taliansky minister financií Giovanni Tria, ktorý sa snaží presvedčiť vládu, aby plánovaný deficit na budúci roka znížila aspoň na dve percentá.

Taliansky denník La Repubblica medzitým priniesol informáciu, že Európska komisia je ochotná akceptovať zvýšenie talianskeho deficitu na 1,95 percenta HDP.

Najbližšie rokovanie sa uskutoční už zajtra, v stredu 12. decembra, keď sa taliansky premiér Giuseppe Conte stretne s predsedom Európskej komisie  Jeanom-Claudom Junckerom.

Komisia odmietla pôvodný návrh talianskej vlády. Počítal totiž so zvýšením deficitu z 1,8 na 2,4 percenta, čo Brusel označil za neakceptovateľné. Problémom je aj verejný dlh, ktorý by Taliansko pri tomto rozpočte neznižovalo. Aktuálne je na hodnote 133 percent HDP.

Komisia preto zamietla návrh rozpočtu a vrátila ho talianskej vláde na prepracovanie. Stalo sa to prvý krát v doterajšej histórii. Prípadné disciplinárne konanie, ktoré by Brusel začal voči Rímu, by znamenalo ďalší tlak na talianske vládne dlhopisy, či obmedzenie prístupu k eurofondom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *