Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

D. Medvedev: Rusko bude pracovať na vzťahoch s Áziou

Ruský premiér Dmitrij Medvedev povedal, že krajina sa nebude izolovať od Západu, ale bude stále viac pracovať na vylepšení vzťahov s ázijskými krajinami. Je to ďalšie výhlásenie o východnej orientácií krajiny. Pred nedávnom sa Rusko a Čína dohodli, že budú pri financovaní vzájomného obchodu viac používať ruble a jüany.

Ruský vicepremiér Igor Šuvalov povedal, že je to reakcia na západné ekonomické sankcie.

Európu a USA na jednej strane a Ruskom na druhej oddeľuje už trištvrte roka trvajúci konflikt na Ukrajine. Západ prijal vo viacerých kolách sankcie, ktoré postihli ruskú ekonomiku. Okrem toho, že z obchodov zmizol západný tovar, ruské firmy a banky stratili prístup k západným finančným trhoch. Tamojšia ekonomika spomaľuje, rubeľ oslabuje.  

Reakciou Ruska je väčšia orientácia na východ. Posilňuje sa obchod s Čínou ale napríklad i s krajinami Latinskej Ameriky. Krajina je závislá od obchodu s ropou a plynom so západnou Európou, no pred nedávnom uzavrela veľký kontrakt na dodávky surovín do Číny. Mal by to byť posledný veľký obchod účtovaný v dolároch.

Rusko však zmierňuje svoju ingerenciu na Ukrajine. Tamojšie proti sebe stojace strany aktuálne pracujú na ukončení konfliktu. Platí medzi nimi prímerie, ktorá sa však celkom nedodržiava. Vzťahy medzi Ruskom a západom sú najhoršie od konca studenej vojny pred 25 rokmi. D. Medvedev povedal, že partneri Moskvy sa musia „učiť Rusku načúvať“. 

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial