Piatok 24. mája. Meniny má Ela

D. Trump chce, by výpadok iránskej ropy nahradili Saudi

Investície 02.07.2018 | 13:37 0 Komentárov

Americký prezident Donald Trump žiada ostatné štáty, aby prestali odoberať ropu z Iránu. Inak im hrozí sankciami. Teraz hľadá, kto dokáže nahradiť výpadok iránskej ropy z trhu.

USA odstúpia od tzv. jadrovej dohody s Iránom. Rozhodol o tom na jar americký prezident D. Trump. Navyše majú byť na krajinu uvalené nové sankcie. Dôvodom je údajné nedodržiavanie dohody platnej z roku 2015 a tvrdenie, že krajina i naďalej pokračuje vo svojom jadrovom programe, ktorého sa však mala zriecť.

S cieľom dosiahnuť čo najväčší tlak na Irán požiadal tento týždeň D. Trump svojich spojencov, aby do 4. novembra ukončili dovoz ropy z Iránu. Inak USA zavedú sankcie aj na nich.

V dôsledku toho cena ropy prudko vyskočila až na 80 dolárov. Hrozí totiž, že na trhu bude nedostatok suroviny. Hľadá sa, kto by mohol dodávky Iránu nahradiť.

D. Trump cez víkend uviedol, že Saudská Arábia by mohla dodať na trhu o dva milióny barelov denne viac. Tá však neskôr jeho údaje dementovala.

Biely dom to neskôr vysvetlil tak, že z rozhovoru so saudskoarabským kráľom Salmánom ibn Abd al-Azízím vyplynulo, že je „možnosť zvýšenia produkcie ropy v prípade potreby“, teda, že k tomu nedôjde bezprostredne.

Podľa OPEC produkuje Saudská Arábia dnes približne desať miliónov barelov suroviny denne. Krajina je pritom priamym rivalom Iránu a spojencom USA v regióne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *