Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

D. Trump napína svaly, no niektoré z jeho hrozieb nemusia byť realizované

Investície 29.06.2018 | 13:23 0 Komentárov

Investori sa žiaľ tento rok musia uspokojiť s nižšími výnosmi. Dôvodom sú mraky kopiace sa na horizonte. Sú nimi napríklad: neskorá fáza ekonomického cyklu a s ňou súvisiace zmeny, a geopolitické riziká panujúce na rozvíjajúcich sa trhoch.

Evolúcia ekonomického cyklu

V súčasnej fáze vidíme predlženie rastovej fázy v USA spojenej s rastom firemných ziskov. No zároveň sú tu znaky vrcholiace cyklu, keď globálny ekonomický rast spomaľuje a inflácia rastie. Globálna likvidita sa zmenšuje a zadlženie rastie. V tejto fáze centrálne banky pokračujú v obmedzovaní svojich monetárnych stimulov. Vidíme tu pokračujúcu divergenciu medzi politikami Fedu a ECB. Centrálne banky už neodpovedajú na náhle výkyvy vo volatilite na trhoch. Neposkytujú ani ochranu pre politickými roztržkami.

D. Trump napína svaly

Po niekoľkým mesiacoch váhaní sa americký prezident rozhodol realizovať svoje hrozby týkajúce sa zahraničného obchodu USA. Najprv to boli clá na oceľ a hliník z EÚ, Kanady a Mexiko. Potom clá na dovoz okruhu tovarov z Číny. Tá bezprostredne oznámila odvetné opatrenia, čo vzbudilo obavy z ďalšieho kola ciel zo strany USA. Okrem toho je tu riziko zavedenia ciel na dovoz áut z Európy a Japonska.

Začínajúca obchodná vojna sa už odrazila aj na firemnom sentimente, hoci niektoré z hrozieb pravdepodobne nebudú realizované. Globálny produkčný reťazec je už tak prepletený, že je evidentné, že obchodná vojna nebude mať víťaza.

D. Trump sa snaží vyvinúť na ostatné krajiny tlak, aby s nimi mohol vyrokovať bilaterálne obchodné dohody výhodné pre USA. Spolieha sa na to, že americké firmy ťažia momentálne z fiškálnych stimulov. Je okrem toho evidentné, že americký prezident sa snaží pre blížiacimi sa voľbami v USA zvýšiť svoju popularitu, ktorá už stúpla na 45 percent, čo je najvyššia úroveň od jeho nástupu do úradu. No stále hrozí, že väčšinu v Snemovni reprezentantov získajú demokrati.

Stratégia D. Trumpa preto zostáva naďalej útočná. Myslíme si však, že konečný dopady ochranárskych opatrení USA budú mať na svetový obchod len mierny dopad a globálny ekonomický rast bude pokračovať aj na budúci rok.

Geopolitické riziká

Riziká v geopolitike sú tak aktuálne zdrojom neistoty na trhoch. Okrem obchodných sporov medzi USA a zvyškom sveta sú tu aj politické problémy v niektorých rozvíjajúcich sa krajinách. Ide napríklad o blížiace sa voľby v Brazílii, Mexiku a Kolumbii. Rozvíjajúce trhy navyše trápia rastúce sadzby v USA a silnejší dolár, ktoré zvyšujú ich dlhové náklady. Sadzby sú však ešte stále relatívne nízke, čo by mohlo podporovať rast firemných ziskov počas tohto i budúceho roku.

S vedomím týchto rizík by mali investori začať pripravovať svoje portfóliá na možné zmeny. V krátkodobom horizonte budú akcie ešte stále prekonávať dlhopisy. Je potrebné sa však sústrediť na kvalitné akcie, čo môže pomôcť tlmiť budúce výpadky v likvidite.

V strednodobom horizonte môže trhy poznačiť cyklické spomalenie, čo by mohlo znamenať ústup od rizikových aktív. Dôjde pravdepodobne z výkyvom v menových kurzov, ktoré budú reagovať na rozdielny vývoj na trhoch.

Obchodné myšlienky

Pri rizikových aktívach zostávame neutrálni. V krátkodobom horizonte sme opatrní pri amerických akciách a dlhopisoch. Snažíme sa diverzifikovať portfólio. S rastúcim rizikom pokladáme za zaujímavú investíciu hedžové fondy.

Dlhopisy – americké dlhopisy už zohľadňujú v cenách očakávaný rast sadzieb Fedu. Fundamenty hovoria stále v prospech dlhopisov, no treba byť opatrný, pretože celkové zadlženie rastie. Rozdiely v politikách centrálnych bánk vytvoria príležitosti na menových trhoch. Dolár bude rásť a naopak euro klesať, čo znevýhodni rozvíjajúce sa trhy, ktorých dlhy v dolároch sa dostanú pod tlak.

Akcie – preferujeme najmä americké akcie, ktoré stále vykazujú slušné zisky. Prípadné riziká plynúce z regulácie už sú zahrnuté v ich cenách. Ich valuácie sa zlepšili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *