Streda 08. apríla. Meniny má Albert

D. Trump opäť žiada Fed o nižšie sazby

Makroekonomika 20.08.2019 | 11:05 0 Komentárov

Americký prezident opäť twittoval. Sadzby by podľa neho mali klesnúť o sto bodov.

„A k tomu prípadne aj nejaké kvantitatívne uvoľňovanie,“ objednal som si od šéfa Fedu na svojom profile na sociálnej sieti Twitter. Ak by k tomu došlo, americká ekonomika by podľa neho bola „ešte lepšia“. Pomohlo by to aj svetovej ekonomiky, dodal.

Týmto komentárom americký prezident opäť raz vytváral nelegitímny tlak na centrálnu banku, ktorá má zostať nezávislá. Došlo k tomu už viac krát v minulosti. D. Trump bol napríklad nespokojný, keď Fed znížil pred nedávnom sadzby „len“ o 0,25 percentuálneho bodu.

Nálada na finančných trhoch sa medzičasom preklopila do pesimizmu. Môže za to inverzia výnosovej krivky vládnych dlhopisov, čo naznačuje blížiacu sa recesiu. Dôvodom pre obavy o budúcnosť ekonomiky je aj nekončiaca sa obchodná vojna s Čínou.

„Naša ekonomika je veľmi silná, a to aj napriek strašnému nedostatku vízie Jay Powella a Fedu,“ uviedol D. Trump na Twitteri. „Demokrati by boli radi, aby bola naša ekonomika pred voľbami v roku 2020 slabá. Je to veľmi sebecké. Náš dolár je silný až tak, že poškodzuje iné časti sveta,“ uviedol.

V skutočnosti je obchodná vojna D. Trumpa proti Číne faktorom, ktorý výrazne poškodzuje globálnu ekonomiku. Čína rastie najpomalšie za posledné dve dekády. Nemecku ako jej obchodnému partnerovi hrozí recesia. Slovensko ako dodávateľ Nemecka spomalilo najviac za uplynulých šesť rokov.

Americká ekonomika však vykazuje naďalej dobré čísla. Nezamestnanosť dosahuje len 3,1 percenta. Investície firiem však zastali. Firmy si nevedia vypočítať, za akých podmienok budú dovážať tovar a za koľko ho budú predávať v zahraničí. Colná vojna totiž stále nie je u konca. Ak prestanú investovať firmy skôr, či neskôr sa to prejaví aj na pracovnom trhu.

Tagy FED Trump USA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *