Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

D. Trump sa bude teraz viac sústreďovať na svoje znovuzvolenie

Makroekonomika 07.11.2018 | 17:19 0 Komentárov

Republikáni si na základe volieb udržali svoju prevahu v americkom senáte a demokrati získali väčšinu v Snemovni reprezentantov. Čo to bude znamenať pre finančné trhy? Svoj pohľad na to nám ponúka hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen.

Americký prezident Donald Trump označil výsledky volieb za „obrovský úspech“, no faktom je, že demokrati si v snemovni citeľne polepšili a republikáni si ponechajú senát, a získajú pár poslaneckých kresiel navyše.

„Modrá vlna“ podpory pre demokratov sa dostavila len čiastočne. Popularitu strana získala najmä medzi vzdelanejšími voličmi a ženami. V týchto skupinách si viedli až o deväť percent lepšie ako v celoamerickom priemere. No ani to im nepomohlo získať v Snemovni reprezentantov väčšiu podporu ako v iných takýchto voľbách v minulosti. Pre demokratov, ktorí nemali jednotnú celonárodnú agendu, je to však bezpochyby úspech.

Nová väčšia demokratov v Snemovni reprezentantov bude znamenať…

  • zmenu na pozícií lídra snemovne. Stane sa ním najpravdepodobnejšie Nancy Pelosi. Je to vzdelaná a skúsená, no málo inšpirujúca politička. Stala najmä tvárou „demokratického“ odporu.
  • K zmene vedenia dôjde aj na čele 13tich komisií snemovne, vrátane právnej a bankovej, čo by mohlo znamenať ukončenie obdobia deregulácie. Bude to negatívne pre banky a rovnako tak pre boj s predraženými liekmi.
  • Snemovňa pod nadvládou demokratov bude znamenať stop pre konzervatívnu agendu D. Trumpa. Nemôžeme už teda očakávať ďalšie škrtanie daní, či zjednodušovanie legislatívy.

Demokrati naznačujú, že budú s D. Trumpom spolupracovať len, ak to bude bezpochyby dobré pre Ameriku. Teda napríklad pri budovaní infraštruktúry, alebo znižovaní daní v prípade, ak by ešte pred ďalšími voľbami v roku 2020 prišlo k ekonomickému poklesu.

Dobrou správou je, že Snemovňa reprezentantov bude viac zodpovedať americkej spoločnosti. Prvý krát sa do nej dostala žena – moslimka, rovnako tak prvý somálsky imigrant, prvý otvorene sa priznávajúci gay a najmladšia žena v doterajšej histórii.

Problémy na oboch stranách

Spojené štáty sú dnes rozdelené viac ako kedykoľvek predtým. Dve hlavné strany majú relatívne závažné problémy. Republikáni rastú a padajú s menom D. Trumpa. Navyše nedokážu dostatočne osloviť najväčšiu americkú demografickú skupinu – mileniálov. D. Trump ešte nevyhorel, no jeho schopnosť presadzovať konzervatívnu agendu ochabla.

Demokrati získali víťazstvo potrebné k opätovnému naštartovaniu kampane roku 2020. No i naďalej nemajú dostatočnú víziu. Potrebujú definovať svoju agendu aj inak ako protitrumpovským slovníkom. Nevedia, či sa majú viac identifikovať s centristickými tendenciami, alebo so sociálnymi demokratmi a Berniem Sandersom.

Reakcia trhov

  • Akcie v reakcii na výsledky volieb mierne posilnili, no čoskoro pravdepodobne dôjde k ich oslabeniu
  • Akcie bánk a farmaceutických spoločností si pravdepodobne pohoršia
  • Dolár na voľby nereagoval

Ďalší vývoj

Po tom, ako schopnosť D. Trumpa realizovať rozpočtové výdavky zásadne poklesla, jeho pozornosť sa sústredí na svoje znovuzvolenie. Jeho nástrojom bude vyvolávanie anti-imigrantských a proti-čínskych nálad.

Fakty:

  • Množstvo peňazí v obehu klesá
  • Cena peňazí rastie
  • Ceny energií rastú
  • Geopolitické riziká sa ďalej zvyšujú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *