Pondelok 16. decembra. Meniny má Albína

D. Trump sa pustil už aj do ECB

Makroekonomika 18.06.2019 | 15:25 0 Komentárov

Americký prezident Donald Trump ostro kritizoval Európsku centrálnu banku za jej menovú politiku.

D. Trump si zo zaužívaných konvencií nič nerobí. Bez ohľadu na to, že by mal rešpektovať nezávislosť centrálnych bánk, verejne vystupuje proti politike Fedu a jej šéfovi Jermovi Powellovi. Najnovšie posunul latku ešte ďalej. Pustil sa aj do ECB.

Mario Draghi dnes oznámil, že ECB je pripravená použiť ďalšie stimuly, aby podporila európsku ekonomiku. Vyjadrene guvernéra banky vyznelo dosť odhodlane, na čo reagoval i kurz eura k doláru oslabením eura o zhruba pol centa.

Americký prezident si neberie servítku pred ústa. Na sociálnej sieti Twitter uviedol, že slabšie euro dáva Európe neoprávnenú konkurenčnú výhodu voči USA. „Ťažia z toho už roky. Spolu s Čínou a ďalšími,“ napísal.

D. Trump kritizuje ostatné krajiny, najmä Čínu, za oslabovanie meny už dlhšiu dobu. V skutočnosti je to však práve on, kto môže za silný dolár. Obavy z budúcnosti globálnej ekonomiky a z dôsledkov obchodnej vojny, ktorú vedie, posilňujú kurz amerického dolára ako bezpečného prístavu, na ktorý sa investori s nádejou upierajú.

Tagy ECB FED Trump

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *