Nedeľa 29. marca. Meniny má Miroslav

D. Trump ustúpil biznisu. Posunul účinnosť nových ciel

Investície 14.08.2019 | 10:10 0 Komentárov

USA odložia zavedenie ciel na niektoré čínske tovary na december. Trhy na túto správu reagovali s nadšením.

Pôvodne mali Spojené štáty americké uvaliť clá vo výške desať percent na čínske dovozy v objeme 300 mil. eur už 1. septembra. Včera však Úrad amerického obchodného splnomocnenca uviedol, že niektoré tovary budú z tohto kola vylúčené a clá na ne začnú platiť až 15. decembra.

Ide najmä o elektroniku ako mobilné telefóny, počítače, herné konzoly, niektoré hračky, počítačové monitory a ale aj o obuv a oblečenie.

Úplne boli z tovarov, na ktoré sa majú zaviesť clá, vylúčené ďalšie produkty dôležité pre národnú bezpečnosť, či zdravie Američanov.

Finančné trhy prijal túto správu pozitívne. Index Dow Jones vzrástol o 1,44 percenta. Index S&P 500 stúpol o 1,50 percenta a technologický index Nasdaq Composite o 1,95 percenta. Investori totiž túto správu prečítali ako ústupok D. Trumpa biznisu.

Ešte deň predtým pritom na trhoch prevládala celkom opačná nálada. Trhy všeobecne klesali. Dow Jones oslabil o 1,1 percenta, S&P 500 o jedno percentá. Investori sa totiž začali obávať rizika recesie.

Včerajšie oznámenie atmosféru na trhoch vylepšilo. Okrem toho čínski a americkí predstavitelia v utorok ráno telefonicky komunikovali a vyzerá to tak, že ich obchodné rokovania budú môcť pokračovať v septembri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *