Nedeľa 19. január. Meniny má Drahomíra

Ďalší krok k vyššiemu výberu daní – verejný zoznam platiteľov

Dane Peter Apolen 03.02.2014 | 10:34 0 Komentárov

V rozhovore pre pondelňajšie vydanie denníka Hospodárske noviny uviedol minister financií Peter Kažimír, že štát by chcel zverejňovať zoznam daňových povinnosti firiem. Cieľom má byť verejne odhaliť veľké spoločnosti, ktoré prelievajú dane za hranice a obchádzajú slovenské dane.

Ako uviedli noviny, šéf rezortu priznal, že chce pohnúť s daňovým tajomnstvom. „Chceme otvoriť debatu o tom, že by daňové tajomstvo v oblasti dane z príjmu právnických osôb nebolo viac daňovým tajomstvom,“ povedal šéf rezortu financií.

V praxi by tak štát mohol zverejňovať napríklad zoznam firiem, ktoré platia a neplatia daň z príjmu. Ako ďalej informovali HN, táto novinka by sa dotkla hlavne veľkých nadnárodných firiem. Niektoré z nich si časť svojich ziskov prelievajú zo Slovenska do zahraničia, kde ich následne zdaňujú, a to aj napriek tomu, že ich na Slovensku zarobili. 

Finančná správa podľa HN preveruje 30 podnikov. Ak by sa zverejnil zoznam, v ktorom figurujú aj tieto firmy, mohlo by to uškodiť ich imidžu. Veľké korporácie totiž väčšinou vyhlasujú záujem o dobré vzťahy s verejnosťou. Takýto zoznam by mohol ich imidž výrazne poškodiť.

S odtajňovaním informácií by podľa Petra Kažimíra nemal byť problém, keďže už dnes firmy väčšinu informácií zverejňujú v účtovnej závierke. Tá predstavuje niečo ako súpis finančných tokov podnikateľa. Takéto informácie si však musia ľudia pracne vyhľadať, v prípade zoznamu by bol menoslov firiem verejne k dispozícii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *