Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Ďalšia vlna sankcií voči Rusku

Svetoví lídri sa rozhodli uvaliť nové sankcie na Ruskú federáciu. Európska 28mička sa rozhodla zaviesť plošné sankcie voči kľúčovým sektorom. Japonsko stupňuje trestanie vybraných osôb a subjektov. 

Veľvyslanci všetkých členských štátov únie sa v utorok (29. 7.) dohodli na novej vlne sankcií. Majú byť namierené voči ruskému finančnému a technologickému sektoru a obrane. Ďalším nástrojom je obmedzeniu prístupu ruských bánk k európskym finančným trhom. Podľa holandského ministra zahraničných vecí Fransa Timmermansa sankcie namierené na vyhnanie ruských bánk z európskych kapitálových trhov budú mať pre Moskvu „ďalekosiahle a okamžité dôsledky“.

Dôvodom pre ďalšie trestanie Ruska je jeho neustávajúce sa angažovanie v ukrajinskej kríze a podpora tamojších rebelov. Konkrétne kroky EÚ budú ešte doladené v nasledujúcich dňoch.

Sankcie by mali byť platiť jeden rok. K prehodnoteniu ich dopadu by malo prísť najskôr o tri mesiac, teda 31. októbra. Únia si je vedomá, že účinkom sankcií nebude postihnuté len Rusko ale i európske ekonomiky. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy však vyjadril presvedčenie, že sankcie „by mali mať silný vplyv na ruskú ekonomiku a len mierny vplyv na európske hospodárstvo“. 

Opatrenia sa budú týkať len budúcich kontraktov, čo by znamenalo, že Francúzsko bude môcť splniť svoj záväzok týkajúci sa kritizovanej dodávky vojenských lodí do Ruska.

Stupňovať sankcie sa rozhodlo i Japonsko. V pondelok 28. 7. oznámilo, že zmrazí aktíva tých ruských subjektov, ktoré sa priamo zapojili do ruskej anexie Krymu a prispievajú k nestabilite na Ukrajine. Moskva reagovala, že to považuje za „nepriateľský“ krok. Uvalenie sankcií nevyhnutne povedie k zhoršeniu vzájomných vzťahov v mnohých oblastiach, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. 

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial