Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Deficit rozpočtu za rok 2017 dosiahol 0,78 %

Makroekonomika 23.10.2018 | 12:18 0 Komentárov

Eurostat zrevidoval hodnotenie hospodárenia verejnej správy členských krajín. Slovensko podľa toho minulý rok hospodárilo s deficitom 0,78 percenta HDP, čo najmenej v doterajšej histórii.

Oproti jarnému odhadu Eurostatu, klesol schodok hospodárenia Slovenska minulý rok o 0,3 percentuálneho bodu. Lepší než rozpočtovaný deficit je podľa ministerstva financií dôsledkom lepších daňových a odvodových príjmov verejnej správy. Ide predovšetkým o vyšší výber z dane z pridanej hodnoty a príjmov zo sociálnych a zdravotných odvodov.

Darí sa najmä obciam, mestám a VÚC, ktoré ťažia zo zlepšenia na trhu práce. Dane z príjmov fyzických osôb totiž smerujú výhradne do ich rozpočtov. Lepšia ekonomická situácia domácností sa prejavuje aj vo vyššej spotrebe a tým aj v raste príjmov DPH.

K zlepšeniu na strane výdavkov, došlo v dôsledku nižšieho než plánovaného čerpania európskych fondov, čo si vyžiadalo nižšie dofinancovania zo strany organizácií verejnej správy.

Medziročne klesol deficit o 1,4 percentuálneho bodu. „Prelamujeme historické rekordy z pohľadu výsledkov hospodárenia krajiny ako celku. Je deficit, ktorý predstavuje o pol percenta lepší výsledok, ako sme pôvodne plánovali,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

Klesá aj hrubý dlh verejnej správy, ktorý podľa Eurostatu za minulý rok poklesol na 50,9 percenta HDP, čím pokračoval vo svojej klesajúcej tendencii. Od roku 2013 kleslo zadlženie voči HDP o takmer štyri percentuálne body.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *