Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Deficit Slovenska bol vlani dvojnásobný oproti európskemu priemeru

Makroekonomika 17.09.2020 | 11:09 0 Komentárov

Priemerný schodok verejných financií v celej EÚ bol vlani na úrovni 0,6 percenta HDP, kým deficit Slovenska dosiahol 1,3 percenta. Slovensko sa tak zaradilo medzi menej rozpočtovo disciplinované krajiny únie.

Celkovo v EÚ vykázalo 16 krajín plusové hospodárenie, teda prebytok. Žiadna krajina nehospodárila s vyrovnaným rozpočtom. So zápornou bilanciou tak hospodárilo desať krajín, z ktorých sedem malo vyšší schodok ako Slovensko.

Najväčší prebytok vykázalo Dánsko (3,7 % HDP), Luxembursko (2,2 % HDP), Bulharsko (2,1 % HDP), Holandsko (1,7 % HDP).

Naopak najvyšší schodok hospodárenia verejnej správy vlani vykázalo Rumunsko (4,3 % HDP), ďalej Francúzsko (3% HDP), Španielsko (2,8 % HDP), Veľká Británia (2,1 % HDP) a Maďarsko (2% HDP).

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v Správe o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej zodpovednosti upozornila na nedostatky v riadení rozpočtu zo strany vlády. „Rozpočet verejnej správy sa opakovane zostavoval nadhodnocovaním niektorých nedaňových príjmov a podhodnocovaním vybraných výdavkov. Zvlášť to platilo pri príprave rozpočtu pre rok 2020,“ uvádza rada.

Odporúča preto zaviesť do riadenia rozpočtu tzv. výdavkové limity. Ich zavedenie predpokladá ešte ústavný zákon o dlhovej brzde prijatý v roku 2011. Ide o nástroj, ktorý by neumožnil jednotlivým zložkám verejných financií vychýliť sa od schváleného rozpočtu.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) okrem toho upozorňuje, že dobrý hospodársky rok 2019 nebol využitý na vytváranie finančnej rezervy na horšie časy. Cieľ nulového deficitu a vyrovnaného štátneho rozpočtu sa v minulom roku nepodarilo naplniť.

Schválený rozpočet sa v priebehu minulého roka veľa krát menil. Išlo o viac ako tri tisíc zmien. „Tento stav môže vyvolávať pochybnosti o transparentnosti celého rozpočtového procesu,“ konštatuje NKÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial