Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Deflácia sa v auguste podľa očakávaní odrazila od dna

Spotrebiteľské ceny sa v auguste znížili o –0,1%. Ich pokles v medziročnom porovnaní sa však už ďalej neprehlboval. V súlade s očakávaniami sa deflácia odrazila od dna, keď sa medziročný pokles cien zmiernil z –0,9% na –0,8%.

Súčasnú úroveň, ale najmä štruktúru deflácie stále nepovažujeme pre ekonomiku za škodlivú. Hoci sa Slovensko nachádza v deflácií už viac ako 2,5 roka, miera deflácie je stále relatívne mierna, ťahaná výlučne ponukovými faktormi. Takáto forma deflácie ekonomike v zásade neškodí, práve naopak, spotrebu domácnosti podporuje, keď klesajúce ceny energií a potravín zvyšujú disponibilné zdroje domácnosti na ostatné výdavky.

K zmierneniu medziročnej deflácie prispeli v auguste najmä ceny v doprave. Tie síce vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom len o zanedbateľných 0,1% (a to len vďaka dynamickému sezónnemu rastu cien v leteckej doprave), dynamika medziročného poklesu cien v tejto kategórií sa zmiernila z –3,9% na –3,0%.

Aj napriek miernemu rastu cien ropy na svetových trhoch (v auguste cena ropy Brent v eurovom vyjadrení v priemere vzrástla o 0,7%), cenovky na slovenských čerpacích staniciach ešte stále v priemere mierne klesali (o –0,9%), keď ešte doznieval pokles cien ropy z minulých mesiacov. Vďaka bázickému efektu sa však výraznejšie spomalila dynamika medziročného poklesu cien pohonných hmôt, ktorá sa opäť vrátila do jednociferných úrovni (okolo –8%).

Okrem cien doprave prispeli k zmierneniu medziročnej deflácie aj ceny potravín. Aj v tomto prípade platí, že najmä vďaka nižšej minuloročnej porovnávacej báze. Ceny potravín totiž v auguste ďalej klesali, a to o –0,6%. Tento medzimesačný pokles však plne vysvetľujú sezónne vplyvy – v auguste  sme sa konečne dočkali u6 aj sezónneho poklesu cien ovocia, ďalej klesali ceny zeleniny (hoci miernejšie ako zvyčajne).

Ani v auguste sa stále nezastavil pokles cien v kategórií mlieka, syrov a vajec. Výraznejší medzimesačný aj medziročný pokles vykazujú aj oleje a tuky, avšak táto kategória má relatívne nižšiu váhu v spotrebnom koši a zásadnejšie tak vývoj cien neovplyvňuje. Naopak, ďalej sa zvyšovali ceny mäsa, (ktorých medziročný pokles sa ďalej zmierňoval a v mínuse ostávajú len vďaka nižšej DPH), ale aj ceny cukru a cukroviniek, či chleba a obilnín.

Dopytová inflácia (meraná indexom cien obchodovateľných tovarov (bez pohonných hmôt) a trhových služieb (bez imputovaného nájmu) – prepočet UniCredit Bank) ostala v auguste nezmenená, pričom dynamika jej medziročného poklesu sa zmiernila z 0,7% na 0,6%. Dopytová inflácia si tak pripísala najpomalšiu dynamiku medziročného rastu v priebehu tohto roku. Pri zotavujúcej sa spotrebe predpokladáme, že jej zotaveniu bránia najmä sekundárne vplyvy nižších cien energií, ktoré sa prejavujú najmä na stagnácií cien obchodovateľných tovarov. Naopak, trhové služby, aj pod vplyvom dynamického rastu miezd, vykazujú medziročný rast cien na úrovni blízko 1,5–2%.  

UniCredit Bank Cenový Barometer (t.j. vnímaná inflácia meraná prostredníctvom často nakupovaných tovarov a služieb) v auguste klesol rovnako o –0,1%, v medziročnom porovnaní sa dynamika jeho poklesu zmiernila  z –1,7% až na –1,6%. Vnímanie deflácie podľa spotrebiteľského barometra Štatistického úradu sa v auguste taktiež nepatrne zmiernilo – z –2,7% na –2,4% (prepočet UniCredit Bank zo salda odpovedí). Rovnako inflačné očakávania na najbližších 12 mesiacov nepatrne vzrástli z 0,3% na 0,4% (prepočet UniCredit Bank zo salda odpovedí).

Výhľad

Naďalej platí, že v ekonomike neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať aj počas väčšiny druhej polovice tohto roka. Priaznivejší bázicky efekt však bude predsa len postupne tlačiť medziročnú defláciu smerom k nule, pričom návratu do plusu by sme sa mali konečne dočkať na prelome rokov, keď vyprchá efekt nižších cien ropy.

Už v septembri by sa pritom medziročný pokles cien mohol spomaliť približne na polovicu. Výraznou mierou by k tomu mal prispieť bázicky efekt pri regulovaných cenách plynu, keď vyprchá efekt ich minuloročného septembrového zníženia (v tomto roku sme zaznamenali zníženie cien plynu už v júli). Bázicky efekt by však mal už v septembri spomaľovať aj medziročný pokles cien pohonných hmôt a potravín.

Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *