Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Deloitte: Zlyhané úvery domácností ešte pribudnú

Konzultačná spoločnosť Deloitte očakáva, že zlyhané úvery domácností ešte môžu pribúdať. Partnerka spoločnosti pre oblasť auditu Zuzana Letková vysvetľuje, že reakčná doba na nesplácanie takýchto úverov je podstatne dlhšia.

„Aj keď je človek určitú dobu nezamestnaný, tak sa ešte snaží nejaký časť splácať úvery napríklad z odstupného alebo úspor, prípadne pomoci od rodiny.“

Banky podľa Letkovej využívajú na odhad takýchto situácií štatistické modely, ktoré vychádzajú z historických skúseností: „Je to naozaj veľmi sofistikovaná štatistika. Tento model je v každej banke iný a závisí od historických skúseností a aj toho, ako citlivo reaguje na signály z trhu.“ Banky, ktoré dokážu správne odhadnúť, v ktorej fáze sa portfólio úverov nachádza, získavajú konkurenčnú výhodu v oblasti znižovania nákladov na vymáhanie a zvyšovania výnosov z vymáhania.

Prezident Deloitte Vladimír Masár upozorňuje zlyhané úvery domácností môžu nastať ako dôsledok ďalšieho prepúšťania: „Predpokladáme, že ešte množstvo podnikateľských subjektov prejde konkurzom.“

Vo všeobecnosti sú však Slováci poctiví dlžníci: „Slovenský dlžník si uvedomuje svoje dlhy a chce ich splácať. Skôr sa snaží splácať hypotekárne úvery a už menšiu pozornosť venuje napríklad prečerpaniam na účte a na kreditných kartách,“ vysvetlila Z. Letková. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *