Stvrtok 29. októbra. Meniny má Klára

Deň daňovej slobody sa posunie na 2. júna. Na štát budeme pracovať dlhšie

Dane 20.02.2019 | 11:27 0 Komentárov

Slovenskí daňovníci budú tento rok pracovať na odvod daní pre štát dlhšie ako minulý rok. Deň daňovej slobody sa posunie o 3 dni.

Podľa výpočtov spoločnosti Deloitte  budú daňovníci tento rok pracovať na odvod daní 153 dní.

Približne rovnako ako Slováci na tom budú aj Poliaci, Španieli a Íri. Najviac dní budú dane pre štát odvádzať daňovníci vo Francúzsku a v Belgicku, najmenej v Rumunsku a Bulharsku.

„Slovensko je v celkovom rebríčku na 11. mieste, a teda patrí ku krajinám s nižšou celkovou daňovou záťažou, avšak medziročný posun dňa daňovej slobody nám hovorí, že daňové zaťaženie stúpa,” hovorí Ľubica Dumitrescu, partnerka na oddelení daňového poradenstva spoločnosti Deloitte.

Deň daňovej slobody predstavuje jednoduchú, laicky zrozumiteľnú reprezentáciu daňového zaťaženia v ekonomike. Rozdeľuje rok na dve časti v pomere zodpovedajúcom podielu celkových daňových príjmov a čistého národného dôchodku.

Ide o “objektívny a merateľný parameter, ktorý potvrdzuje subjektívne pocity daňovníkov, ktorí toto zvyšujúce sa daňové zaťaženie reálne pociťujú na poklese svojich čistých príjmov,“ konštatuje Ľ. Dumitrescu.

Daňová agenda predstavuje významnú záťaž pre podnikateľské subjekty. Množstvo novelizácií daňových predpisov na ročnej báze spôsobuje, že je takmer nemožné sa v reálnom čase vysporiadať so všetkými nutnými zmenami. Nejde vždy len o naštudovanie si správneho daňového predpisu, ale o jeho zavedenie do praxe, čo častokrát vyžaduje zmenu informačných a účtovných systémov, a to vo veľmi krátkom čase.

Množstvo zmien daňových predpisov, aj keď s dobrým úmyslom zákonodarcu, sa v praxi javí ako nesystémové a zaťažujúce. Navyše často dobre neodrážajú skutočnú biznis realitu.

„Ak chce mať daňovník istotu, že spĺňa všetky zákonom dané požiadavky, musí zabezpečiť obrovské množstvo povinností, pričom mnohé z nich majú negatívny dopad na jeho vlastné podnikanie v podobe vysokých nákladov, a to často aj neočakávaných, keďže zmeny prichádzajú doslova na poslednú chvíľu,“ uzatvára Ľ. Dumitrescu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial