Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Deň na kapitálových trhoch: Otázka času!

Investície 02.07.2012 | 22:17 0 Komentárov

Po minulotýždňovom summite EÚ a piatkovej v skutku impozantnej rally na všetkých akciových ale aj komoditných trhoch prišlo na trhy mierne vytriezvenie. Európske akciové indexy dnešný obchodný deň uzavreli nasledovne: FTSE100 +1.25 %, CAC40 +1.36 %, DAX +1.24 %, IBEX35 +0.31 %, FTSEMIB +0.24 %. Aj keď trhy rástli a na výsledky stretnutia európskych lídrov trhy reagovali naozaj kladne, nad eurozónou stále visí veľký otáznik. 

Priama rekapitalizácia bánk a kupovanie dlhopisov ohrozených štátov je síce pekný, ale nedostatočný krok na záchranu eurozóny. Práve naopak, prijaté opatrenia otvárajú cestu k ešte výraznejšiemu zvyšovaniu dlhov a je len otázkou času, kedy to krajiny európskej periférie budú nútené „využiť“. Známy investor Jim Rogers si myslí, že Summit EU nič nevyriešil a Európa stále nemá riešenie na svoje extrémne dlhy. Preto očakáva zhoršenie situácia a dokonca finančný armageddon. Inaugurácia ESM sa presúva na 20. júla v dôsledku problémov s jeho schvaľovaním v Taliansku a Nemecku, kde nemecký Ústavný súd prešetrí podané sťažnosti proti schváleniu trvalého záchranného fondu eurozóny v ústavnom konaní 10. júla, teda v deň po plánovanom vstupe do platnosti. Holandsko a Fínsko zase plánujú blokovať právomoci ESM na nákup dlhopisov. Mimo eurozónu šéf banky Barclays Marcus Agius, rezignoval po rekordnej pokute 290 mil. GBP za manipulácie so sadzbou LIBOR.

V pondelok prišli z Európy aj zaujímavé makroekonomické dáta ako napr. index nákupných manažérov, ktorý bol za jún revidovaný na 45,1 bodov z úrovne 44,8 bodov, či miera nezamestnanosti, ktorá v máji narástla na rekordných 11,1% z aprílových 11,0%.

Ropa WTI počas pondelka stratila až 3.2 %, ale hranica 82 USD/barel zostala nezdolaná. V rámci informácií o „čiernom zlate“ Irán pripravuje zákon, ktorý má zakázať prepravu ropy cez Hormuzský prieliv lodiam tých krajín, ktoré podporujú ropné embargo proti Iránu.

V USA vyšiel ISM – Index nákupných manažérov vo výrobe na úrovni 49.7 bodov, čo je pokles z predchádzajúcej úrovne 52.1 bodov. Riadiaci pracovníci sú tak skeptický v očakávaniach priemyselnej produkcie a objednávok. Americké akciové benchmarky uzavreli nasledovne: DJIA –0.05 %, S&P 500 +0.11 %, Nasdaq +0.55 %.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *