Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Denná analýza EURUSD

Nálada na trhoch stále pripomína oslavnú párty z toho, že každý nasledujúci deň bude globálna ekonomika signifikantne lepšia ako ten predchádzajúci.

A to aj bez veľkého úsilia a námahy všetkých zúčastnených. Akciové trhy a ropa tak pokračovali v Ázii v ďalšom raste čím reagovali na nie až také negatívne makrodáta z USA ako sa čakalo v podobe ISM výrobného sektora (aj keď o pozitívnom prekvapení nemôže byť ani reči, keďže celkové číslo za júl skončilo horšie ako v júni). Devízový trh však nateraz na tento stav výrazne nereflektoval. Dolár sa tak stabilizoval, stále však má tendenciu oslabovať.

Nič nové pod slnkom

Na trhu počas noci sme nezaznamenali "nič nové pod slnkom." „Konštruktivizmus“ stále pokračuje a nedokázali ju skaličiť ani horšie výsledky austrálskych maloobchodných tržieb či slabšie dáta z austrálskeho realitného trhu. Sentiment je pozitívny a obchodníci sa pýtajú čo alebo kto by ho dokázal pokaziť, prípadne ešte viac vylepšiť, najmä keď  k šťastiu stačí tak málo: Myslieť si že s US ekonomikou to nejde od "desiatich k piatim, ale len k siedmym." Riziko má tak stále zelenú a doláru svieti na semafore červená.

Či prší, alebo svieti slnko, dolár je vypredávaný

Na devízovom trhu tak vidíme zaujímavý prístup. Dolár je vypredávaný v prípade lepších ako očakávaných US dát (optimizmus na trhu znižuje dopyt po „bezpečnom“ prístave), no zelená bankovka stráca aj v prípade horších US dát (US ekonomika sa zhoršuje, tak prečo by investori mali kupovať dolár najmä keď hrozí ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovanie). Na dátach tak v podstate ani veľmi nezáleží. ….Trh je jednoducho silne antidolárovo zaujatý a zatiaľ nevidno na obzore udalosť, ktorá by to dokázala otočiť. Jednoducho tak ako začiatkom jari sa dávali až príliš do pozornosti problémy z Eurozóny a US problémy sa ignorovali teraz sa karta presne otočila.

Budúcnosť eura je v ohrození, no na to sa nehľadí

Ako upozorňuje UBS, euro má množstvo nedostatkov. Externá nerovnováha jednotlivých krajín rastie a žiadna konvergencia nie je v dohľade. Z dlhodobého hľadiska si nemyslia, že euro môže prežiť vo svojom aktuálnom tvare a forme. Buď bude musieť byť podporené celkovou fiškálnou úniou – čo je málo pravdepodobné – alebo musí byť vytvorený rámec, ktorý zakáže záchranné akcie(aj v prospech súkromných bánk) jednotlivých krajín a otvorí priestor pre správne ocenenie rizík.  Kým sa tak nestane euro bude strácať aj keď z krátkodobého hľadiska môže v dôsledku jasného býčieho setupu získavať. Už teraz je však podľa BBH banky nadhodnotené o viac ako 10% a blíži sa k levelom, ktoré budú krehkej a nízko konkurencieschopnej ekonomike eurozóny spôsobovať problémy. Tie sa však prejavia až v nasledujúcom období a trh si to tak zatiaľ nevšíma.

Intradenný výhľad

Technika na EURUSD je zatiaľ suverénne býčia, pričom nedáva veľký priestor čo i len pre malé a dočasné víťazstvo medvedieho tábora. Z posledných dní je tak sporné, či aj lepšie US dáta dnes popoludní z USA (osobný príjem a spotreba, podnikové objednávky a nerealizované predaje domov) by dokázali dolár povzbudiť . Negatívne mu rozhodne nepomôžu, keďže s nimi bude len rásť pravdepodobnosť obnovy kvantitatívneho uvoľňovania FEDu (aj tak nepochybujem, že Bernanke to skôr či neskôr urobí). Kým sa nálada udrží priestor je k posunu až k 1,3250/70 a nemožno vylúčiť ani pokračovanie rely k 1,35. Support na 1,3180/95. Prípadný prepad by otváral priestor k 1,3145/50. Veľa dôvodov na predaj zatiaľ neexistuje, na druhej strane práve v čase najväčšieho býčieho trhu prichádza pomerne prudký obrat.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBroker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *