Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denná analýza ropy

Už počas včerajšej večernej US obrátky zažívala ropa hviezdne chvíle a dosiahla nové septembrové maximá nad levelom 80 dolárov. Energiu čerpala aj z lepších dát z US trhu práce (pokles nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti).

Avšak hlavným tromfom býkom boli silné čísla prieskumu Chicago PMI, ktoré utíšili kuvičie hlasy o neustálom spomaľovaní US ekonomiky a jej hrozbe pádu do opätovnej recesie. Týmto  sa však rastová rozprávka ropy nekončila. Nočné  čínske dáta PMI sektora výroby skončili rovnako na lepšej strane, čo dalo ropným býkom do rúk opäť mocné  zbrane. Pokračovali tak vo valcovaní cesty ceny čierneho zlata na sever až nad úroveň 80,50 USD.

Štafetový kolík odovzdáva konštruktivizmus

Ázijskí obchodníci tak odovzdávajú štafetový kolík obchodovania do londýnskej obrátky spolu s konštruktívnym pohľadom na jej cenu a prístupom „risk on.“ Na prvý pohľad tak akoby neexistovali žiadne pochybnosti o pokračovaní tejto býčej jazdy. Ja však takýto úplne bezstarostný a prehnane optimistický pohľad nemám. Po prvé ropa včera akoby prestrelila rast a zisky si udržala aj keď US akciové trhy stratili svoj „rastový krútiaci moment“ a skončili v červených číslach, čo nemusí byť udržateľné pre túto komoditu. Navyše z technického hľadiska narážame na klesajúcu trendovú líniu maxím z apríla a júna 2010, čo by mohlo býkov vystrašiť a redukovať ich chute predbehnúť „vlastný tieň.“ Pri futures novembrovom kontrakte CLX0 vidíme aj zastavenie sa ceny na 200-dńovom kĺzavom priemere (80,66) a zatiaľ neschopnosť ho jasnejšie zdolať. Pre skeptických medveďov sú to tak zaujímavé vstupné pozície pre vstupy do krátkych pozícií. Najmä ak dnešná sada US dát v podobe ISM výrobného sektora spolu z výsledkami prieskumu spotrebiteľskej dôvery Michiganskej Univerzity sklamú.

Intradenný výhľad

Ako som už naznačil, trh s ropou sa síce tvári konštruktívne, no tá robustnosť optimizmu dostáva trhliny spolu s neochotou US akciových trhov rásť napriek lepším dátam. Potláčanie negativizmu by však minimálne do začiatku US seansy mohlo ešte vydržať . Napriek tomu očakávam, že spiky ropy smerom nahom by nemuseli byť dlhšie udržateľné (prirýchlosť rastu a technické bariéry). Počas európskeho stintu je tak pravdepodobná najskôr konsolidácia (absencia výraznejších impulzov pre pohyb) a následne US obchodníci a dáta dodajú trhu nový impulz a udajú mu pečať a tón obchodovania v najbližších seansách. Rezistencie 80,60/80 a následne 81,20/25. Ich zdolanie však otvára priestor k júnovým maximám na 82,20/25. To by sa však mohlo podariť len v prípade „hviezdnych dát“ z USA popoludní. Ak nič také nenastane a US akciové trhy budú pokračovať v „deflácii“ ropa by nemala ostať voči tomuto ústupu od rizika rezistentná. Suporty smerom nadol na 79,40/50 a následne až 78,80/90.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *