Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denná analýza ropy

Útek od rizika počas noci stále dominoval trhom a prejavil sa aj komoditnom poli. Ropa tak zaznamenáva tretí deň po sebe prepad, pričom z Ázie sa „vynára“ do „londýnskej hmly“ lacnejšia o takmer 1%. Nálada na komoditných trhoch noci bola napätá a náchylná k pesimizmu, čo neprialo ropným býkom, ktorý boli počas celej noci postavený do veľkého postavenia mimo hry.

Dôvody pre pokračovanie medvedej párty tak boli nasledovné:

  • US ministerstvo energetiky vyhlásilo, že denný dopyt palivách poklesol o 2,6% a je najnižší od začiatku marca.
  • Dodávky ropy cez uzavretý ropovod na stredozápade USA (z Kanady), ktorý mal výrazný podiel na celkových dodávkach pre US ekonomiku by mali byť už zajtra obnovené.
  • Obavy o možné spomalenie čínskej ekonomiky v dôsledku prísnejšej regulácie miestneho bankového sektora, ktorý bude musieť navýšiť svoju kapitálovú primeranosť až na 15%.
  • Štatistiky zásob US ministerstva pre energetiku hovoria, že aj keď po jeho reporte prišlo k prepadu zásob za uplynulý týždeň stále sú 7,4% nad dlhodobým priemerom.
  • Ani pri všeobecnej eufórii zo začiatku septembra sme sa ropa nedokázala trvale dostať nad 200-dňový kĺzavý priemer a za posledné dva dni prepadla pod 50 (76,55) aj 100 (75,97) -dňový kĺzavý priemer. ´

Býky v nedýchateľnej atmosfére, ale….

Vďaka takýmto technicko-fundamentálnym faktorom boli býky v nedýchateľnej atmosfére tlačené k múru v malom tmavom priestore a zdá sa, že im ani na jeho konci nesvieti svetlo nádeje. No už neraz sa práve v takýchto situáciách, kde má trh tendenciu vnímať všetko jednofarbne, stáva, že prichádza k veľkému obratu. Ak zoberieme do úvahy skutočnosť, že všetky negatívne dáta by už mohli byť započítané v cene ropy, priestor pre ďalší okamžitý prepad by tak už nemusel byť veľký a skôr by sme sa mohli začať stavať na opačnú stranu na medveďo naklonenej lode. Nákupy v prepadoch by sa dnes mohli vyplatiť, aj keď budú značne rizikové, keďže ide o pohyb po tenkom lade vzhľadom na komplexný obraz slabnúcej obnovy svetovej ekonomiky.

Technická býčia barla?

Pri pohľade na technickú situáciu na grafe pri októbrových futures na WTI (CLV0) vidíme, že cena je stále v rastovom kanáli a navyše dnešné minimá nemali tak vysokú hĺbku ako včerajšie, čo by mohlo predsa len znamenať začiatok býčieho zmŕtvychvstania. Najmä ak sa nálada na trhoch dnes počas európskej obrátky nebude zhoršovať (a aspoň uvidíme konsolidáciu) a počas severoamerickej obrátky zaznamenáme aspoň o niečo optimistickejšie dáta z US trhu práce a Philly FEDu mohli by sme vidieť širšiu prevahu býčieho tábora s možnosťou návratu nad 100 a 50-dňový kĺzavý priemer (75,97 resp. 76,55) s možnosťou posunu ešte vyššie. Jedine výrazne horšie US čísla alebo nečakané príliš zlé správy z Európy by mohli primäť medveďov pre pokračovanie nadvlády. Supporty sú postavené na nočných minimách 75,00 a následne včerajších minimách 74,65, ktorých zdolanie otvára priestor k testu zotrvania v rastovom pásme, ktorého support sa nachádza okolo 74,10/15.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *