Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Denná analýza ropy

Až obnova rastu akciových trhov počas ázijskej obrátky zastavila hroziaci šiesty prepadový deň pri obchodovaní s ropou, ktorá si pri vstupe na londýnsky trh pripisuje viac ako 0,5% zisk.

A to napriek tomu, dnes ráno otvárala v stratách, keďže stále pretrvávali  obavy o dopyt po nej zo strany Číny, kde vidieť isté signály spomaľovania ekonomiky (jednak v dôsledku rastu problémov o stav hospodárstva v USA či Eurozóne- teda hlavných exportných trhov Číny), sprísňovania menovej politiky čínskou centrálnou bankou a posledných dát (ktoré boli zverejnené už včera no stále majú negatívny dopad na ropu) v podobe zníženia predaja automobilov v krajine draka. Problémy v Eurozóne či v USA sa rovnako nabaľujú a tak výhľad pre ropu  bol počas predchádzajúcich dní doslova čierny (aj vďaka medvediemu technickému setupu).  Opatrnej sa ho podarilo  vybielovať až  po ranných lepších dátach austrálskej obchodnej bilancie a ponechaní sadzieb RBA bez zmeny na levely 4,5%.

Ropné triezvenie

Celkovo sa však ropa stále nachádza v medveďom trende a dnešný odraz vnímame iba ako korekciu, ktorá môže pokračovať aj počas celej európskej a severoamerickej obrátky zatiaľ len s limitovaným potenciálom návratu nad level 73,00 a výhľadom k 73,30/50 (maximá z 2. júla). Na trhu sa začína totiž špekulovať, že posledný výpredaj bol prirýchly.

A to aj keď „kúpime“ myšlienku toho, že obnova US ekonomiky bude pomalšia a komplikovanejšia a Čína rovnako nebude rásť tak „šialeným“ tempom ako doposiaľ. Robustné výhľady na rast globálnej ekonomiky sa menia na triezvejšie (i keď stále pomerne optimistické) a s tým logicky súvisí aj zmena očakávaní budúcich cien ropy.

Pýcha a pád?

Preto by po krátkodobej rastovej pýche ropy sa mohol otvoriť priestor pre obnovu prepadu. No zrejme nie dnes, keďže ceny viacerých rizikovejších aktív vypadajú prepredané a zrelé na rastovú korekciu. Najmä ak dnes z USA „priletí“ ISM výrobného sektora aspoň v súlade s očakávaniami. Z intradenného hľadiska tak dnes vsádzame na rast, ktorý by mohol mať udržateľné kontúry až zdolaním spomínaného levelu 73,50, čo by mohlo vyvolať veľký short squeeze až k 75,00/25. Ak však rezistencia 73,50 odolá spike bude pravdepodobne rýchlo vystriedaný pádom k 71,00/70,90 a výhľadom až k aprílovým minimám pod level 69,00 USD/bar. Dnes je tak celkovo na mieste „rozumný optimizmus“ no je stále potrebné byť v strehu a kryť si chrbát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *