Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný komentár: Akcie brzdia slabšie fundamenty

Pre býkov nádejná seansa, keď si hlavné US akciové indexy pripisovali zisky cez 1,5% sa síce skončila v zelených číslach (S&P 500 +0,54% na úrovni 1028,05 bodov , Dow Jones +0,59% na úrovni 9743,47 bodov, Nasdaq 100 +0,37% na úrovni 1734,68 bodov ), no z výrazných ziskov výrazne ubudlo.

Býci seansu v podstate zachraňovali nakoniec až v posledných minútach, keď necelú hodinu do uzatvorenia akciových trhov sa hlavné US akciové indexy ponorili dokonca do červených čísiel.

Býčiu rely zastavili slabšie dáta ISM nevýrobného sektora

Optimizmus na trhoch dnes panoval až do 16:00 hod., teda do času zverejnenia dát ISM nevýrobného sektora z US ekonomiky. Výsledky týkajúce sa mesiaca jún zaostali za očakávaniami (53,8 vs. očakávania 55,0, predchádzajúce 55,4), čo sa nakoniec ukázalo ako koniec intradennej býčej rely.

Obnova ekonomiky spomaľuje

Výsledky ISM nevýrobného sektora za jún z US ekonomiky preukázali pomalší rast sektoru služieb, čo je pre ekonomiku, v ktorej tvorí tento sektor cca. 80% pracovných miest negatívna správa. Zároveň ide o signál, že obnova ekonomiky sa spomaľuje, a teda investori pochopiteľne nie sú ochotní podstupovať riziko a pri investíciách do rizikových aktív (vrátane akcií) sú opatrní.

Slabšie dáta iba zdokumentovali aktuálne oslabovanie obnovy ekonomiky, ktoré naznačili už predtým viaceré výsledky z US ekonomiky. Výsledky Non-farm Payrolls preukázali v posledných dvoch mesiacoch len veľmi malé prírastky novovytvorených miest a rovnako slabo vyšli aj dáta nových továrenských objednávok. Navyše výsledky týkajúce sa predaja domov sú na veľmi nízkych úrovniach, čo zvyšuje riziko ďalšej vlny realitnej krízy. Po sprche takýchto dát z posledných týždňov len málokto pochybuje o tom, že obnova z recesie sa naozaj spomaľuje, čo je zapríčinené aj z dôvodu postupného odbúravania stimulov.

Čo sa týka dnešnej výkonnosti jednotlivých sektorov, US akciové indexy najvýraznejšie podržal predovšetkým sektor energetický, technologický a sektor verejných služieb. Naopak v mierne červených číslach skončil v hlavnom akciovom indexe S&P 500 priemyselný sektor, sektor telekomunikačný, spotrebiteľských služieb a spotrebiteľských tovarov.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *