Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný komentár: Býčia fiesta na konci?

US akciové trhy síce ukončili prvý obchodný deň týždňa v zelených ziskových číslách, ale nebola to žiadna sláva a už rozhodne nie veľká oslava býčej fiesty. Optimizmus z lepších ranných čínskych dát a skutočnosti, že nové bankové kapitálové regulatórne požiadavky Basel III. nebudú až tak prísne a ich plná implementácia do praxe bude až vo vzdialenej budúcnosti sa sa ešte nestihli „roztopiť“.

A to bolo hlavným dôvodom býčieho víťazstva pri obchodovaní z US akciami. Nič viac a nič menej. Celkovo tak: Dow Jones + 0,78%, SP 500 + 1,11%, Nasdaq Composite + 1,93%.

Konštruktívna nálada sa rozbíja

Inak sme počas celého dňa videli postupný úpadok optimizmu, aj keď skepsa sa zatiaľ v plnej svojej kráse neprejavila. Utlmovali ju aj výroky celej plejády optimistov z radov analytikov, portfóliomanažérov či samotného „Veštca z Omahy“ Warrena Buffeta o tom, že stáť na predajnej strane trhov je chyba, a žiadne druhé dno ekonomiky sa „nebude realizovať. “ Veriť im či nie? Nuž nikto nie je neomylný. Každopádne ak sa pozrieme z dostatočnej výšky na poslednú rely na trhu tak vidíme, že nebola spôsobená nejakými optimistickými hmatateľnými makrodátami, skôr len technickým rastovým setupom, ktorý keď sa potvrdil, optimistov akoby samoutvrdzoval v tom, že veci nie sú až tak zlé- veď trhy rastú. No spoliehanie sa len na toto môže byť veľkým omylom, ktorý sa môže už čoskoro nepríjemne vypomstiť.

Technická eufória bez fundamentov sotva vydrží

Už minulý týždeň som tvrdil, že technika a jej býčia eufória sa akoby oddelila od fundamentu. Ten hovorí medveďou rečou o spomaľovaní tempa obnovy, ktoré by mohlo byť ešte pomalšie s akým trh pôvodne kalkuloval vo svojom optimistickom ošiali v prvej polovici roka. Rely tak bola po celý čas postavená na tenkom „technickom“ ľade, ktorý sa môže kedykoľvek prepadnúť a zdá sa, že už dnes počujeme jeho prvé záchvevy a praskanie. Chýba mu pevnosť optimistickejších US makrodát. Býčí tábor si tieto riziká začína postupne uvedomovať a po rannej eufórii (čínske dáta, „čajový“ Basel III.) sa prestal vrhať do ďalších nákupov. Riziko obratu nadol (alebo aspoň korekcie) preto každým dňom rastie najmä keď sme dnes videli v na prvý pohľad idylicky rastovom trhu pokles výnosov na US dlhopisoch čo signalizuje zvýšený dopyt po nich ako väčšej istote v porovnaní s akciami.

Príde medvedí obrat už zajtra?

Významným číslom, ktoré môže úplne zmeniť rastovú štruktúru US akciového trhu budú maloobchodné tržby (zajtra o 14:30). US ekonomika a jej obnova jednoducho potrebujú spotrebiteľa. Bez neho to nepôjde. Tu však vidíme relatívne slabé zotavovanie sa spotreby a ak zajtrajšie čísla skončia pod konsenzom býčí obchodníci by mohli byť nekompromisne posadení na lavičku náhradníkov a trónu trhu sa ujmú znova medvede.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *