Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Denný komentár: Deutsche Bank nepokazila akciám radosť

Volatilné obchodovanie na US akciovom trhu nakoniec skončilo víťazstvom pre býkov, kedy finančný sektor dokázal „prekusnúť“ správy, že nemecká banka Deutsche Bank potrebuje získavať kapitál a sústredil sa skôr na lepšie makrodáta z US ekonomiky a na množstvo dobrých správ pre banky. Dnešný akciový kokteil: Dow Jones +0,27%, SP500 +0,49%, Nasdaq Composite +0,33%.

Nórsko verí Grécku

O pozitívnu náladu počas dnešného obchodovania sa postarala už európska seansa. Najprv sa totiž nórsky verejný penzijný fond vyjadril, že verí schopnosti Grécka vyhnúť sa defaultu a nakupuje jeho dlhopisy, rovnako aj dlhopisy Španielska, Talianska a Portugalska a následne sa na trhu objavili nepotvrdené správy, že regulátori z Európy požadujú, aby sa kapitálová primeranosť bánk podľa regulácie Basel III znížila z 8% na 7%. Banky by týmto krokom mali k dispozícii viac zdrojov na pôžičky a na svoju aktivitu. Následne rast akcií podporili aj správy z druhej strany Atlantiku, kedy analytici banky Morgan Stanley vyhlásili, že banka JP Morgan Chase bude môcť počas budúceho roka zvýšiť dividendu a začať so spätným odkupom vlastných akcií. Akcie banky si pripísali zisk 2,51%.

Fámy o Deutsche Bank nenarušili pozitívnu náladu

Približne v polovici akciovej seansy ale nad trhmi zapadlo na chvíľu slnko. Agentúra Bloomberg priniesla na trh správy, že podľa jej zdrojov bude banka Deutsche Bank musieť emitovať akcie až v objeme 9 mld. EUR, aby zvýšila svoj kapitál a zároveň zvýšila svoj podiel v konkurenčnej Deutsche Postbank. Akcie najväčšej nemeckej banky reagovali na správy poklesom o 3,18%.

Makrofundamenty prekvapili

Aj napriek tejto správe si ale index SP500 dokázal pripísať zisk a udržať kontrolu nad bariérou 1100 bodov. Pri tomto výkone pomohli akciám aj dva lepšie makrovýsledky a to nižší údaj o počte Američanov, ktorí zažiadali počas predchádzajúceho týždňa po prvý krát o podporu v nezamestnanosti ako aj lepší výsledok deficitu obchodnej bilancie za júl, ktorá zaznamenala najvyšší pokles deficitu od júla 2009. Nakoľko včera FED vo svojej Béžovej knihe konštatoval, že vidí „rozsiahle znaky spomalenia“, boli lepšie makrodáta vnímané s o to väčším optimizmom. Ten by akciám mohol ešte chvíľu vydržať, no dlhodobé problémy US ekonomiky stále neboli odstránené a tak si nad nové tohtoročné maximá budeme musieť ešte počkať… ak vôbec prídu.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *