Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Denný komentár: Dosť bolo strát

Utorkové obchodovanie sa na akciových trhoch nieslo v znamení pozitívnych impulzov, ktoré do trhov naliali dostatok optimizmu a nejedného investora presvedčili o výhodnosti realizácie svojich nákupných rozhodnutí.

Nepovšimnutým paradoxom včerajšieho obchodného dňa boli maloobchodné tržby v eurozóne, ktoré v auguste klesli m/m o 0.4 %, pričom analytici očakávali nárast o 0.2 %. Medziročne síce tržby vzrástli o 0.6 %, očakávania však boli na úrovni + 1.3 %. Investori prahnúci po pozitívnych vlnách svoju pozornosť zbystrili, keď agentúra Moody´s Investor Service vyjadrila svoje kladné dojmy a ocenila snahu Grécka vynaloženú na reformu svojho finančného sektora. Promptná reakcia trhov sa prejavila v podobe rastového trendu a to už od začiatku obchodovania. Európske akciové indexy si tak pripísali nemalé zisky.

EuroStoxx 600 zaknihoval svoj najvyšší intraday-ový rast za viac ako mesiac, pripísal si 1.33 %. Paneurópsky index zo svojej tohtoročnej minimálnej hodnoty (229.74 b.) z mája zaznamenal viac ako 13 %-ný rast a včera uzavrel na úrovni 261.18 bodu. V rámci indexu rástli všetky sektory, najviac si pripísali finančný sektor (+2.35 %) a sektor materiálov (+2.24 %). Najvýraznejší rast, na úrovni +2.25 %, z hlavných európskych indexov sa za včerajšok pripisuje CAC 40. Francúzsky index rástol najmä vďaka finančnému sektoru (+3.19 %), v rámci ktorého si akcie BNP Paribas pripísali +3.88 %. Britský FTSE 100, ťahaný sektorom materiálov (+2.67 %) a finančným sektorom (+2.11 %), vzrástol o 1.44 %. Za víťaza môžeme bez pochýb vyhlásiť spoločnosť British Airways, ktorá dosiahla svoje 2-ročné high a aj vďaka najvýraznejšiemu medzimesačnému rastu osobnej dopravy za posledné 2 roky, si včera pripísala 6.48 %. Nemecký DAX prerušil šnúru 6-dňových strát, uzavrel 1.33 % nad zatváracou hodnotou z pondelka. Mimoriadne dobre sa darilo výrobcovi luxusných automobilov BMW (+3.60 %) a prispel tak k rastu sektoru cyklickej spotreby, ktorý si prilepšil najviac zo všetkých sektorov, keď vzrástol o 2.17 %.

Akcie rástli aj na druhom brehu Atlantiku a poslali hlavné akciové indexy amerických trhov na svoje najvyššie záverečné hodnoty od mája. Stalo sa tak aj vďaka výrazne lepším hodnotám indexu Inštitútu pre riadenie dodávok. ISM Index mimo spracovateľského sektora v septembri vzrástol na 53.2 bodu oproti predchádzajúcim 51.5 bodom z augusta. Analytici očakávali miernejší rast indexu a to na 52 bodov. Vynikajúce výsledky v podobe 1.2 bodu nad konsenzom americkým akciám priali a tým európskym poskytli ďalší rastový priestor. Hlavné akciové indexy v USA podobne ako európske sa dostali na svoje najvyššie úrovne od mája tohto roku a v závere včerajšieho obchodného dňa sa obchodovali výrazne nad nulou. Uzavreli nasledovne: DJIA +1.80 %, S&P 500 +2.09 %, Nasdaq +2.36 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *