Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný komentár: Obavy trhu

Americké akciové tituly sa ešte stále nedokážu spamätať z včerajšej zápisnice FOMC, ktorá naznačila negatívny výhľad US ekonomiky pre nasledujúce obdobie. Ale hlavne potvrdila deflačné hrozby v ekonomike, práve tieto riziká by mali viesť k potrebe ďalšieho dolievania USD likvidity do obehu cez nákup štátnych dlhopisov.

US ekonomika je opätovne naklonená negatívnym smerom a FED je pripravený strieľať ostrými nábojmi, len aby tomu zabránil, čo môže v budúcnosti stáť americkú ekonomiku veľmi veľa. To, že investori strácajú dôveru vo výhľad finančných aktív pod tlakom hrozby tlačenia peňazí naznačuje opätovný výstup cien zlata (v USD) k novým maximám (tesne pod psychologickú 1300 USD/trojská unca). Za zmienku stojí i dnešná zápisnica Bank of England, ktorá nevylúčila podobne ako včera FED potenciál kvantitatívneho uvoľňovania v ostrovnej ekonomike.

Bezodný trh realít

Dnes akciové tituly nepodržali ani výsledky indexu cien domov z USA zverejňované FHFA (Federal Housing Finance Agency), ktorá potvrdil ôsmy kontinuálny prepad cien domov na šesťročné minimá. Pričom sadzby na hypotekárnych úveroch v USA dosahujú historické dno, napriek tomu je realitný trh troskách (ďalší dôvod pre FED a jeho stratégiu nekonečného tlačenia USD do obehu).

Žraloky v sieti

Kľúčom dnešného prepady akciových titulov bol však vývoj vo finančnom sektore, po tom ako analytici Deutsche Bank výrazne znížili projekcie zisku americkým finančným žralokom (Morgan Stanley, Goldman Sachs). K tomu sa pridal i klesajúci energetický sektor ťahaný poklesom cien ropy po pozitívnejších výsledkoch zásob čierneho zlata v USA. Akciové tituly tak opätovne prehrali svoj intradenný súboj s nepriazňou globálneho ekonomického výhľad (DJIA -0,20%, SP -0,48%, Nasdaq -0,63%).

Graf vývoja sektorov indexu S&P 500

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *