Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Denný komentár: Pomalšie tempo ekonomického oživenia v Európe

Akciové trhy v úvode týždňa bez výrazných makroúdajov na obidvoch stranách Atlantiku len s miernymi protikorekciami kontinuálne klesali počas celého dňa.

Absentujúce makroukazovatele, ktoré by investorom napovedali, ktorým smerom sa majú vydať, nahradili výroky prezidenta Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet-a o pomalšom tempe ekonomického oživenia v Európe a o nezvyšovaní hlavných úrokových sadzieb v dohľadnej dobe. ECB drží základnú úrokovú sadzbu na rekordnej úrovni 1 percenta už viac ako 16 mesiacov a podľa analytikov by sa sadzby nemali meniť minimálne do konca tohto roku. 

Európsky index Euro Stoxx 600 si po piatkovej nákupnej horúčke odpísal zo svojej hodnoty 0.43 % a uzavrel obchodný deň na úrovni 262.92 bodu. Klesali všetky sektory, najvýraznejšie finančný (-0.66 %), telekomunikácie (-0.65 %) a prekvapivo defenzívny sektor zdravotníctva (-0.61 %).

Hlavné európske trhy taktiež oslabili, index DAX poklesol o 0.31 %, najvýraznejšie oslabil priemyselný sektor (-1.3 %), ťahaný smerom dole hlavne spoločnosťou Siemens (-1.82 %), ktorá paradoxne už po druhýkrát v tomto roku zvýšila svoj odhad tržieb vo štvrtom kvartáli na 18.9 mld. eur. V rámci spomínaného sektora výraznejšie poklesol kurz akcií aj firme Man, a to o 1.19 %. Protipólom bol sektor cyklickej spotreby a firmy Adidas (+0.89 %) a Daimler (+0.61 %). Francúzsky index CAC 40 poklesol o 0.43 %, anglický FTSE 100 o -0.45 %, španielsky IBEX 35 si pohoršil o -1.07 %.     

Z korporátnych správ zaujala spoločnosť Unilever, výrobca spotrebného tovaru, ktorá odkúpila firmu Alberto Culver za 3.7 mld. dolárov, alebo 37.5 dolára za akciu, čo predstavuje  viac ako 19 %-nú prémiu oproti piatkovému záverečnému kurzu akcií prevzatej spoločnosti.

Euro včera taktiež pokleslo, keď si odpísalo z piatkovej hodnoty 0.33 % a za posledných 11 dní je to len tretí pokles spoločnej meny. Krížový kurz uzavrel na úrovni 1.3445 EUR/USD a je tak stále blízko 5-mesačných maxím.

Americké trhy v závere obchodovania strmo klesali a zo ziskových úrovní, ktoré boli zároveň aj denné maximá v priebehu jednej hodiny uzavreli na denných minimách. DJIA -0.44 %, S&P 500 -0.57 %, Nasdaq -0.48 %. Aj napriek včerajšiemu poklesu je prebiehajúci mesiac pre najsledovanejší index S&P 500 najvýkonnejším septembrom od roku 1939.

Zdroj: Juraj Spodniak, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *