Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný komentár: Pozitívny závan

Včera americké akciové tituly výrazne vymazali utorňajšie negatívne straty a skončili v pozitívnych úrovniach (DJIA 0,45%, SP 0,64%, Nasdaq 0,90%). Dôvodom bol globálny pokles rizika tlačený niekoľkými faktormi.

Bank of Canada napriek viacerým globálnym rizikám navŕšila sadzby o 25 bázických bodov k úrovni 1% a naznačila tak, že jej  výhľady ekonomiky do budúcnosti sú mierne pozitívnejšie.  Včerajší kľúčový rizikový faktor v podobe stavu európskeho bankového sektora dnes dostal silnú „morálnu“ podporu, keď Európska komisia pre dohľad  nad bankovým sektorom (CEBS) potvrdila dôveru výsledkov záťažových testov bankového sektora a vyvrátila tak včerajšie informácie o „benevolentných„ podmienkach.

Konsolidácia rastu

Pozitívna správa prišla i z ostrovnej ekonomiky v podobe prieskumu NIESR (Národného inštitútu pre ekonomický a spoločenský prieskum), ktorý naďalej vidí silný ekonomický rast UK ekonomiky i v 3Q. US ekonomika priniesla Béžovú knihu lokálnych FEDov o stave ekonomiky, ktorá opätovne potvrdila rizikové oblasti ako sú realitný a pracovný trh. Zároveň však naznačila pokračujúci mierny rast ekonomiky so signálmi spomaľovania.

Trh práce je rizikom

Večerné vystúpenie nového člena FEDu a budúcoročného voliaceho člena FOMC Kocherlakotu len dodalo vážnosť rizikovosti amerického trhu práce „neočakáva pokles miery nezamestnanosti pod 8% do roku 2012 a FED nedokáže vyriešiť všetky riziká trhu práce“. Na druhej strane však potvrdil snahy FEDu o udržiavanie vysokého stavu likvidity na medzibankovom trhu pre podporu ekonomiky, čo akciové trhy ocenili odrazom.

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *