Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Budú akcie v S&P500 opäť testovať úroveň 1130?

Sentiment by sa tento týždeň mohol potenciálne znovu zmeniť, pretože bude uverejnených veľa dôležitých dát. Dnes sa sústredíme na prieskum ZEW a maloobchodné tržby v USA. Regulačný rámec Basel III sa dočkal vydania a stal sa odrazovým mostíkom pre vzostup akcií finančného sektora.

Čo sa deje?

Spoločnosť Best Buy dnes oznámi svoje hospodárske výsledky za 2. štvrťrok a takto by mohla udať tón akciovým trhom pred zverejnením amerických maloobchodných tržieb. V prvom fiškálnom štvrťroku vykázala spoločnosť Best Buy v porovnaní s 1. štvrťrokom 2010 aj napriek vyšším tržbám nižšie zisky. Ak maloobchodné tržby v USA prekonajú mesačná konsenzuálne očakávania vo výške 0,3 %, poskytnú býkom ďalšiu príležitosť k rastu. Týždenné maloobchodné správy boli zmiešané. Maloobchodníci tvrdia, že návrat do škôl bol tento rok pomerne pomalý.

Situácia na trhu

Dnes bude zverejnený nemecký prieskum ZEW a my zameriame našu pozornosť na zložku ekonomického sentimentu, ktorá naznačuje, že HDP v Nemecku čoskoro zamieri nadol. Komponent súčasnej situácie je prinajlepšom paralelným ukazovateľom.

Maloobchodné tržby a priemyselná výroba v USA (zajtra) sú kľúčovými rizikami pre existujúce krátkodobý rastový sentiment. Priemyselná výroba pred mesiacom prekvapila svojím prudkým vzostupom a bola jedným z prvých indikátorov, ktorý upokojil trh a oživil prístup, ktorý by sa dal stručne vyjadriť slovami: "nie sme na tom tak zle". Očakáva sa, že maloobchodné tržby v auguste vzrastú v súlade s konsenzom medzimesačne o 0,3 %. Predaj automobilov v auguste klesol o takmer 1 %, čo bude mať vplyv na celkový predaj.

 

Podnikové zásoby v USA budú zaujímavé vzhľadom na HDP. Prekvapivé oznámenie týkajúce sa veľkoobchodných zásob z minulého piatku (1,3 % mm oproti očka. 0,4 %) by dnes mohlo byť nasledované silným celkovým nárastom zásob, hoci konsenzus sa už prikláňa k 0,7 % mm. Takéto číslo ďalej posilní scenár pre HDP v treťom štvrťroku nad 1,5 % medzištvrťročne v ročnom vyjadrení.

Akcie: Pohľad zblízka

Čo sa týka akcií, na pozadí zverejnenia pravidiel Basel III sme sa včera dočkali očakávaného vzostupu. Stále mierime k hornej hranici pásma a vo chvíli, ako sa priblížime k hornému limitu 1130, budeme pozorne sledovať správanie cien. Nič nenasvedčuje energickému pohyb nad túto úroveň, pretože hlavný prvok neistoty – konkrétne celkový hospodársky výhľad – zostáva stále nejasný.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank Christian T. Blaabjerg, hlavný stratég trhov, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *