Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Denný výhľad: Čakáme pozitívne dáta z USA

Dôvera spotrebiteľov v USA poskočila v máji na úroveň 63,3 z 57,7 v apríli, ale neprekvapivo je stále komponentom očakávania, ktorý pôsobí ako hnacia sila. Komponent súčasnej situácie je stále veľmi slabý a stúpol iba o 0,5 bodu oproti stavu pred rokom.

  • Predaje nových nehnuteľností (New Home Sales) a Objednávky trvanlivého tovaru (Durable Goods Orders) sú dnes hlavné makroúdaje a predpokladá sa ich rast. Očakávame, že predaj nových nehnuteľností v nasledujúcich mesiacoch poklesnú kvôli uplynutí daňového úveru pre kupujúcich nehnuteľností.
  • Taliansko schválilo škrty v rozpočte 24 mld. EUR , aby tak znížilo deficity. Zatiaľ to je z dlhodobého hľadiska určite pozitívne, ide však o ďalší klinec do rakvy rastu eurozóny z krátkodobého hľadiska. ´

Zlato sa vrátilo k úrovni 1.200 USD/u, je táto cena zaujímavá pre nákup? Aký je dnešný výhľad pre trh s drahými kovmi?

  • Z dlhodobého hľadiska 2 – 5 rokov považujeme zlato stále za vhodný investičný nastroj. Momentálna situácia je však veľmi neistá, keďže balansujeme medzi rizikom spojeným s dianím v Eurozóne a pozitívnymi hospodárskymi výsledkami z akciového sektora v Európe a USA. Odporúčame preto zdržanlivú taktiku.
  • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Zlom nad 1 205 naznačuje, že sa odraz môže rozšíriť na úroveň 1 217. Stop loss pod 1 197.
  • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Zlom nad 18,0 sa rozšíri na úroveň 18,40. Podpora je na úrovni 17,80.

Ropa sa za posledný týždeň stabilizovala okolo hladiny 70 USD/b. Rozhýbe toto dianie zverejnenie stavu zásob tejto komodity v USA?

  • Cena ropy skutočne našla určitú podporu na úrovni okolo 70 USD/b, avšak podobne ako pri akciách či ostatných komoditách, je momentálna situácia dosť neistá. Posledné zverejnenie stavu zásob bolo pre ropu veľmi negatívne a nepredpokladáme, že by sa situácia veľmi zmenila.
  • Dnešný výhľad na ropu (CLM0) je mierne pozitívny. Nasledujúca podpora na 69,23. Pravdepodobnosť odrazu nakoniec na 70,50. Počiatočný rez na 69,75.

Ktoré komodity ako alternatívy ku klasickým (napr. poľnohospodárskym) ponúkajú dobrú investičnú príležitosť?

  • Potravinový sektor je z dlhodobého hľadiska naším favoritom , predovšetkým kvôli zvyšujúcej sa svetovej spotrebe. Z tohto sektora momentálne preferujeme kontrakty na kukuricu

Zdroj: Karol Piovarcsy, manažér pre strednú Európu, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *